پلی‌نزی فرانسه

پلی‌نزی فرانسه | French Polynesia

پایتخت:
زبان رسمی: فرانسوی
جمعیت: ۲۵۹٬۵۹۶
واحد پول: فرانک اقیانوسیه
ولتاژ: ۱۱۰

شرح

پلی‌نزی فرانسه یکی از قلمروهای فرادریایی فرانسه در بخش جنوبی اقیانوس آرام، جنوب جزایر کرولاین و شرق جزایر کوک است. این کشوراز ۱۱۸ جزیره تشکیل شده که ۶۷ تای آن‌ها قابل سکونت است. مجموع جمعیت ساکن در این جزایر حدودن ۲۷۶ هزار نفر است، که عمدتاً در بزرگترین جزیره به نام تاهیتی (یا تائیتی Tahiti)، و پایتخت این کشور در جزیرهٔ تاهیتی، شهر پاپته (Papeete)، زندگی می‌کنند. از سال ۱۸۸۹ این مجموعه جزایر به تصاحب دولت فرانسه درآمد، و نام پولینزی فرانسوی (Polynésie française) را به خود گرفت.

پایتخت پلی‌نزی فرانسه، شهر پاپیته واقع در جزیرهٔ تاهیتی با ۲۶٬۰۱۷ نفر جمعیت می‌باشد. مساحت پولینزی فرانسه ۴٬۱۶۷ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۲۵۹٬۵۹۶ نفر می‌باشد.

از مهمترین جزایر پولینزی فرانسه می‌توان به مارکوئساس، ماکاتیا، گامبیه، توآموتو، جزایر سوسایتی (تاهیتی، موریا)، اوسترال و جزایر کلیپرتون اشاره کرد. پولینزی فرانسه از حدود ۱۱۸ جزیره و تپهٔ دریایی تشکیل شده‌ است.

مردم

نژاد ۷۸ ٪ مردم پولینزیای فرانسه را، پولینزیایی، ۱۲ ٪ را چینی و ۱۰ ٪ را نیز فرانسوی تشکیل می‌دهند. همچنین دین ۵۴ ٪ مردم پولینزیای فرانسه، پروتستان، ۳۰ ٪ کاتولیک و بقیه نیز بی‌دین هستند. زبان‌های فرانسوی و پولینزیایی دو زبان رسمی پولینزیای فرانسه هستند.

اقتصاد

واحد پول جزایر پولینزیای فرانسه، فرانک (با واحد جزء سانتیم) نام دارد. گردشگری منبع اصلی درآمد این جزیره‌ها است. صادرات جزایر پولینزیای فرانسه را انواع مروارید و صدف، نارگیل و وانیل تشکیل می‌دهد.

تولید و درآمد

مهمترین صادرات پولینزی فرانسوی را مروارید سیاه تشکیل می‌دهد. بسیاری از مردم این کشور به پرورش صدف لبه سیاه مشغولند که به‌طور طبیعی مروارید سیاه تولید می‌کند. اما قطعن مهمترین منبع درآمد پولینزی فرانسوی صنعت توریسم است.

به لطف درآمد زیاد از گردشگری و صادرات مروارید سیاه و محصولات کشاورزی و شیلات، پولینزی فرانسوی کشوری مترقی به حساب می‌آید؛ اما این کشور کشوری صنعتی نیست. پولینزی فرانسوی نه نیاز به صنعت پیشرفته دارد و نه امکان آن را. اگرچه کف آب‌های کم عمق پولینزی فرانسوی سرشار از عناصر معدنی است، اما مردم این کشور هرگز تلاشی برای استخراج آن نکرده‌اند؛ چرا که به قیمت آلودگی محیط و افت کیفیت زندگی در این منطقه تمام می‌شود.

تاریخ پلی‌نزی فرانسه با نام اشخاص برجسته بسیاری آمیخته است: نقاش هنرمند پل گوگن (Paul Gauguin)، رابرت لوئیس استیونسون نویسنده (Robert Louis Stevenson) و برخی از هنرمندان معاصر چون ژو دسن خواننده (Joe Dassin) و بازیگرانی چون ژاک برل (Jacques Brel) و مارلون براندو. 

بزرگ‌ترین و معروف‌ترین جزیره پلی‌نزی فرانسه جزیره‌ی تاهیتی (Tahiti) با مساحت بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر مربع است. البته، این مجموعه دریایی کشور فرانسه، از تعداد بسیاری جزایر و جزایر مرجانی دیگر تشکیل شده است. بورا بورا (Bora Bora)، جزیره‌ای مرجانی واقع در ۲۸۰ کیلومتری شمال غربی تاهیتی، یکی دیگر از جاذبه‌های بسیار محبوب پلی‌نزی فرانسه است. مساحت کل آن تنها ۲۹ کیلومتر مربع است، اما تالابی ۸۳ کیلومتر مربعی دارد که یکی از زیباترین‌ها در جهان به حساب می‌آید.

جزایر پلی‌نزی فرانسه برای کسب تجربه‌ و حسی کاملا متفاوت بهترین انتخاب هستند. عجیب و غریب‌ترین بخش این جزایر شرقی‌ترین جزیره از مجموعه جزایر لیوارد (Leeward Islands) است به نام هوآهینه (Huahine). مردم محلی این جزیره را «وحشی» می‌نامند و در واقع از دو جزیره اصلی (هوآهینه بزرگ و هوآهینه کوچک) تشکیل می‌شود.

 

دیدنی‌ها