اتیوپی

Ethiopia
زبان رسمی: آمهاری
جمعیت: ۱۰۰٫۰۱۳٫۰۱۲ نفر
واحد پول: بیر
ولتاژ: ۲۲۰ ولت

شرح

اتیوپی یا جمهوری دموکراتیک فدرال اتیوپی با 1100 هزار کیلومتر مربع وسعت و 100 میلیون جمعیت دومین کشور بزرگ آفریقاست که هیچوقت تن به قبول استعمار نداده و همیشه مستقل و آزاد بوده است. همسایه های این کشور در شمال اریتره، در غرب سودان و سودان جنوبی، در شرق و جنوب شرقی سومالی، در جنوب جیبوتی و کنیا هستند.

تاریخچه

این کشور یکی از قدیمی ترین کشورهای آفریقایی با تاریخی پر فراز و نشیب است که سالیان سال گهواره تمدن های شمال آفریقا، خاورمیانه و سایر آفریقا بوده است.

اتیوپی همچنین در پذیرش ادیان پیشتاز بوده و پادشاهی آکسام هم یکی از اولین ملت هائی بود که بطور رسمی مسیحیت را پذیرفت. به گونه ای که پس از ارمنستان دومین کشوری است که دین مسیح را پذیرفته و در زمان صدر اسلام وقتی اصحاب رسول ا… به این کشور که آن موقع حبشه نام داشت پناه بردند، با آغوش باز از آنها استقبال کرد. در حال حاضر اتیوپی سلطنتی نیست ولی سلطنت طلبان همچنان اداره کشور را بر عهده دارند.

اقتصاد

این کشور در زمان های بسیار قدیم دارای یکی از بهترین اقتصادهای دنیا بوده که در اثر سیاست های غلط اقتصاد به مرور دچار رکود شده است.

دامداری یکی از مهم ترین فعالیت های اتیوپی است و این کشور دارای بیشترین تعداد دام در سطح آفریقاست. کشاورزی نیز حدود ۴۱ درصد تولید ناخالص ملی این کشور را به خود اختصاص داده و قهوه، حبوبات، دانه‌های روغنی، غلات، سیب زمینی، نیشکر و سبزیجات از مهم ترین اقلام کشاورزی این کشور است.

مردم

مردم اتیوپی دارای نژاد سامی – سیاه بوده و 48 زبان بومی در بین آنها متداول است. البته تحصیل کردگان زبان انگلیسی صحبت می کنند. خط نوشتاری بومی این کشور نیز موسوم به گعز است.

اگرچه 80 قوم مختلف در این کشور زندگی می کنند ولی بیش از سه چهارم جمعیت آن را نژادهای تیگرائی‌ها، ارومو و امهارا تشکیل می دهند.

جاذبه ها

یکی از جاذبه های اتیوپی آتشفشان دالول اتیوپی ( Dalvl volcano in Ethiopia ) در شمال شرقی ارتا الرنگ است. این آتشفشان که آخرین بار در سال 1926 فوران کرده با توجه به اینکه در ارتفاعی حدود 45 متر پایین تر از سطح دریا قرار دارد ، کوتاه ترین آتشفشان جهان است که به دلیل زیبایی های خاص آن از جاذبه های اتیوپی محسوب می شود.

 وجود انواع نمک های پتاسیم، به رنگ سولفور و دیگر کلریدها و اکسیدها موجب ایجاد رنگ های متنوع و شگفت انگیز در این منطقه شده است.

 

شهرها