استونی

Estonia
پایتخت: تالین | Tallinn
زبان رسمی: استونیایی
جمعیت: ۱٬۳۱۷٬۷۹۷
واحد پول: یورو

شرح

کشور استونی با نام رسمی جمهوری استونی یکی از کشورهای حوزه بالتیک در شمال اروپاست. سرزمینی که لقب زنانه‌ترین کشور دنیا را یدک می‌کشد، یکی از ماجراجویانه‌ترین کشورهای دنیا نیز هست که با دریاچه‌های فراوان و جنگل‌های متراکم بی‌شمار و مناظر بکر طبیعی هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. البته علاوه بر جاذبه‌های طبیعی متعدد دارای جاذبه‌های تاریخی بسیاری هم می‌باشد که با مقرون به صرفه بودن سفر به آن، یکی از مقاصد عالی گردشگری شده است. همراه با ایلیا گشت به این کشور اروپایی سفر کنید.

معرفی کشور استونی

استونی نامی است که از یک قوم باستانی آئستی بر این سرزمین نهاده شده است. از سده هفدهم میلادی قوم وایکینگ‌ها بر این کشور تسلط یافته و پس از آن‌ها در سال 1202 گروه برادران شمشیر از شوالیه‌های مذهبی مسیحی، مردم این منطقه را به زور شمشیر به آیین مسیحیت دعوت می‌کردند. کشورهای گوناگون از جمله دانمارک، سوئد، لهستان و روسیه طی سده‌های اخیر در تلاش برای تسلط بر این منطقه بوده‌اند تا اینکه استقلال کشور پس از شکست روسیه تزاری در جنگ جهانی اول و انقلاب بلشویکی از شوروی به رسمیت شناخته شد. امروزه مردم این کشور جز بی دین‌ترین مردمان دنیا هستند بطوریکه 70 درصد آن‌ها اعلام کرده‌اند به هیچ یک از ادیان الهی اعتقادی ندارند. 

اقتصاد

فرآوری غذایی، صنایع مهندسی، صنایع چوب و نساجی از صنایع مهم این کشور هستند. خاک استونی، قابلیت کشت مناسبی نداشته، و دامداری آن نیز فقط جوابگوی ۲۰ درصد نیاز کشور است. 

جغرافیا

کوچک‌ترین و شمالی‌ترین منطقه بالتیک، این کشور می‌باشد که در غرب خود توسط دریای بالتیک احاطه شده است. همچنین خلیج فنلاند از شمال، روسیه در شرق و لتونی در جنوب با آن مرز مشترک دارند. اینجا منطقه‌ای کم ارتفاع است که در جنوبی‌ترین نقاط خود نهایتا به 318 متر ارتفاع می‌رسد و هرچند که از تعداد زیادی جزیره به‌خصوص در ساحل جنوبی خلیج فنلاند تشکیل شده اما در واقع تنها دو جزیره اصلی دارد. 

آب و هوا

استونی سرزمینی با آب و هوای معتدل و مرطوب است که زمستان‌های سرد و برفی و تابستان‌های ملایمی دارد.

شهرها

دیدنی‌ها