اریتره

Eritrea
پایتخت: اسمره | Asmara
زبان رسمی: تیگرینهای (اکثریت)،تیگرهای، عربی
جمعیت: ۴,۴۴۷,۳۰۷ نفر
واحد پول: ناکفا
ولتاژ: ۲۲۰ ولت

شرح

اریتره کشوری در شرق آفریقا است . این کشور از غرب با سودان، از جنوب با اتیوپی و از جنوب شرقی با جیبوتی همسایه است. اریتره از شرق و شمال شرق در کنار دریای سرخ قرار گرفته است.

این کشور در اوایل قرن بیستم جزو مستعمرات ایتالیا بود. اریتره که به صورت پایگاهی برای تسخیر اتیوپی در سال‌های ۱۹۳۵ و ۱۹۳۶ درآمده بود، در سال ۱۹۴۱، زمانی که ایتالیایی‌ها از شرق آفریقا اخراج شدند، تحت حکومت بریتانیا درآمد.

در سال ۱۹۵۲ این سرزمین به صورت ایالتی خودمختار با اتیوپی تشکیل فدراسیون داد. در سال ۱۹۷۷ چریک‌های اریتره‌ای این سرزمین را تقریبا به طور کامل از وجود نیروهای اتیوپی پاکسازی کردند، ولی دولت اتیوپی به رهبری سرهنگ منگستو به جنگ پرداخت و در سال بعد وضعیت را بر عکس کرد.

در سال ۱۹۹۱ سرانجام جبهه آزادی‌بخش اریتره موفق شد استقلال را برای این کشور به دست آورد. همه پرسی در اریتره در آوریل ۱۹۹۳ با اکثریتی جامع استقلال را مورد

تائید قرار داد و طبق برنامه، این سرزمین در ۲۴ مه ۱۹۹۳ به استقلال کامل رسید

اینکشور بیش از ۹۰۰ کیلومتر در کرانه دریای سرخ ساحل دارد. نام اریتره از واژه‌ای یونانی به معنای «سرزمین سرخ» گرفته شده‌است

مساحت اریتره ۱۱۷٬۶۰۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن نزدیک به ۶ میلیون نفر است. برآورد می‌شود که حدود ۵۰ تا ۶۲٫۵ درصد از مردم اریتره مسیحی (بیشتر ارتدوکس) و ۳۶٫۵ تا ۵۰ درصد مردم این کشور مسلمان سنی هستند. تیگرینیا، عربی و انگلیسی در این کشور حالت زبان‌های رسمی را دارند. تیگرینیا زبانی از ریشه سامی است

تنگه راهبردی باب‌المندب راه تماس آبی اریتره با یمن را تشکیل می‌دهد. اریتره و اتیوپی بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰ میلادی درگیر جنگ مرزی تمام‌عیار بودند که

اقتصاد

تولید ناخالص داخلی این کشور 751/4میلیارد دلار است که در سال ۲۰۰۷ میلادی دو درصد رشد داشت.۸۰ درصد از نیروی کار این کشور در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند. نیمی از مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند. نرخ تورم در سال ۲۰۰۷ میلادی 5/15درصد بود.محصولات صادراتی این کشور شامل حیوانات زنده، ذرت، منسوجات، مواد غذایی و تولیدات کوچک کارخانه‌ای است که به کشورهای ایتالیا، فرانسه ، استرالیا، سودان، آمریکا ، چین، عربستان سعودی  و اردن  صادر می‌شود.محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین‌آلات، محصولات نفتی، مواد غذایی و کالاهای کارخانه‌ای است که از کشورهای ایتالیا، عربستان سعودی، چین، هلند، ترکیه، آلمان و برزیل وارد می‌شود.

گردشگری

پایتخت و بزرگترین شهر این کشور اسمره نام دارد. این شهر زیبا با هنر شگفت انگیز و معماری مدرنیستی و همین طور قهوه خانه های خیابانی ،گردش را بسیار لذت بخش می کند.

مصوع شهری زیبا و باشکوه که به نام مروارید دریای سرخ شناخته شده و در آن معماری تاریخی عثمانی، مصری و ایتالیایی موج می زند. این شهر به دلیل داشتن ویرانه های آدالیس بازدیدکنندگان بسیاری را به سمت خود جذب می کند. بازار محلی این شهر که روزهای چهارشنبه برپا می شود نیز جذابیت بسیاری دارد پس طوری برنامه ریزی کنید که از رفت و آمد ساکنان محلی در بازار و زندگی روزمره آنان لذت ببرید.

 

 

جاذبه های گردشگری اریتره

جزیره دهلک کبیر

این کشور در کرانه های دریای سرخ واقع شده و به همین دلیل دارای چند جزیره زیبا و بزرگ می باشد. مهم ترین این جزایر، جزیره دهلک کبیر نام دارد که در حال حاضر بیش از 2 هزار 500 نفر در آن زندگی می کنند. بیشتر افراد این جزیره هنوز به صورت بومی به حیات خود ادامه داده اند که این بدان معنا است بسیاری از بخش های مدرن و تکنولوژی در بین آنها وجود ندارد. شما می توانید با راهنماهای محلی از مناطقی که این مردم در آن زندگی می کنند، دیدن کنید.

ماتارا

بدون شک یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این کشور ماتارا نام دارد که در واقع یک سایت باستان شناسی می باشد. همان طور که کی دانید اتیوپی یکی از قدیمی ترین تمدن های آفریقایی را داشته و به شواهد نشان می دهد که ماتارا زمانی محل یکی از مهم ترین شهر های این کشور بوده است. در حال حاضر تنها ابلیسک هایی در این سایت وجود دارد که قدمت آن ها به بیش از 4 هزار سال پیش بر می گردد. بسیاری از آثار تاریخی این سایت در موزه ملی اتیوپی قرار دارد و بعد از استقلال اریتره، این کشور تلاش می کند که این آثار را برگرداند ولی تا کنون موفق نشده است.

کلیسای بانوی مای روزاری

برخلاف اتیوپی بیشتر جمعیت این کشور را مسیحی ها تشکیل می دهند. یکی از زیباترین و مهم ترین کلیساهای این کشور، کلیسای بانوی مای روزاری نام دارد که در پایتخت آن یعنی اسمره واقع شده است. این کلیسای کاتولیک رومی در سال 1923 با کمک های مالی پاپ ساخته شده و در حال حاضر مهمترین بنای مذهبی در کشور محسوب می شود. در این کلیسا بخش های مهمی زیادی وجود دارد که از میان برجسته ترین آنها می توان به بنای یادبود اسقف اعظم، کاملیو فرانسیسکو کاررا، اشاره کرد.

آتشفشان نابرو

یکی دیگر از جاذبه های طبیعی این کشور که از نظر گردشگری اهمیت دارد، آتشفشان نابرو می باشد که در جنوب دریای قرمز قرار دارد. برای قرن ها باور بر این بود که آتشفشان نابرو خاموش است تا این که در سال 2011 فروران کرد. در حال حاضر نیز فعالیت های ناچیزی در این آتشفشان مشاهده می شود که البته چندان جدی

نیستند. در اطراف آتشفشان نابرو چند دریاچه ماگما وجود دارد که بازدید از آنها می تواند یک تجربه به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند.

 

شهرها

دیدنی‌ها