گینه استوایی

پایتخت:
زبان رسمی: اسپانیایی
جمعیت: ۱۵۵٬۹۶۳
واحد پول: فرانک افریقایی
ولتاژ: ۱۱۰

شرح

گینه استوایی با نام رسمی جمهوری گینه استوایی در غرب قاره آفریقا کنار خلیج بیافرا، بین کامرون و گابون واقع شده است. این کشور از اواسط دهه ۱۹۹۰ به یکی از تولیدکنندگان بزرگ نفت خام در آفریقای جنوب صحرا تبدیل شده‌ است. این کشور که تنها ۶۲۲ هزار نفر (برآورد ۲۰۱۲) جمعیت دارد از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی ثروتمندترین کشور آفریقاست و در رتبه ۶۹ دنیا قرار می‌گیرد.

اما توزیع ثروت بسیار نامتوازن صورت گرفته‌ است و عده کمی از مردم از درآمد نفتی بهره‌مند شده‌اند. این کشور از نظر شاخص توسعه انسانی در رتبه ۱۴۴ دنیا قرار گرفته و به گفته سازمان ملل بیش از نیمی از جمعیت آن به آب سالم دسترسی ندارند و ۲۰ درصد کودکان پیش از رسیدن به ۵ سالگی می‌میرند.

حکومت این کشور همواره در گزارش‌های حقوق بشری سازمان‌های مختلف بین‌المللی یکی از بدترین کشورها معرفی شده‌ است. گزارشگران بدون مرز، تئودور اوبیانگ رئیس‌جمهور این کشور از سال ۱۹۷۹ تاکنون را یکی از «شکارچیان آزادی رسانه‌ها» معرفی کرده‌ است. قاچاق انسان هم یکی از معضلات مهم این کشور است.

اقتصاد گینه استوایی

واحد پول این کشور فرانک سی‌اف‌آ با واحد جزء سانتیم نام دارد. اقتصاد آن نیز در دوران استعمار اسپانیا به صادرات کاکائو، قهوه و الوار متکی بود که بیشتر آن به اسپانیا و مقداری هم به بریتانیا و آلمان صادر می‌شد.

کشف ذخایر بزرگ نفت در سال ۱۹۹۶ و استخراج متعاقب آن درآمدهای دولت را به طرز دراماتیکی افزایش داد. این کشور از سال ۲۰۰۴ به‌طور پیوسته سومین تولیدکننده بزرگ نفت خام در آفریقای جنوب صحرا پس از آنگولا و گابن بوده‌ است.

مردم گینه استوایی

جمعیت این کشور 551 هزار و 201 نفر است که میانگین سنی آنها 8/18 سال است. امید به زندگی برای زنان 95/50سال و برای مردان 11/84سال است.

زبان رسمی این کشور اسپانیایی است. زبان فرانسوی هم در آن رایج است.

ارتباطات در گینه استوایی

بر اساس گزارش کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران (CPJ) این کشور در زمره پنج کشور جهان که بیشترین سانسور را بر رسانه‌ها اعمال می‌کند قرار دارد.

در سفر به این کشور  جزایر، بیوکو (فرناندو پیو)، کورسیکو، جزایر الوبی بزرگ و کوچک و آنوبین (پاگالو) را هرگز نباید از دست‌ بدهید. اگر گشت و گذار در کلیسا‌ها را دوست دارید کلیسای سنت الیزابت در مالابو بهترین گزینه است. برای سفر خود برنامه ریزی کنید تا بتوانید به تمامی جاذبه های این کشور سر بزنید.