جزایر کوک | Cook Islands

پایتخت: آواروآ
زبان رسمی: انگلیسی
جمعیت: ۱۹٬۵۶۹ نفر
واحد پول: دلار زلاندنو و دلار جزایر کوک
ولتاژ: ۱۱۰

شرح

جزایر کوک | Cook Islands

جزایر کوک واقع است در قارهٔ اقیانوسیه، اقیانوس آرام جنوبی، غرب جزایر پولینزیای فرانسه، شرق تونگا و جنوب غرب ساموآ ی آمریکا. پایتخت جزایر کوک، شهر آواروآ با ۱۰ هزار نفر جمعیت می‌باشد. مساحت جزایر کوک ۲۴۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱۹٬۵۶۹ نفر است.

این جزایر به صورت مجمع الجزایر بوده و از بیش از ۱۲۰ جزیره تشکیل شده‌است که مهمترین آنها، راروتونگا، آیتوتاکی، راکاهانگا، پوکاپوکا و پالمرستون نام دارند.

مردم

نژاد ۸۷ ٪ مردم این جزایر مائوریهای این جزایر و ۵ ٪ نیز پولینزیایی می‌باشند. همچنین دین ۵۵ ٪ ساکنان این جزایر ، انگلیکان، ۱۶ ٪ کاتولیک، ۸ ٪ ادونتیست روز هفتم، ۳ ٪ کلیسای لتر دی ساینت و ۵ ٪ پروتستان هستند. زبان رسمی این جزایر ، انگلیسی است همچنین زبان مائوری نیز رایج است.

اقتصاد

واحد پول این جزایر ، دلار نیوزیلند با واحد جزء (سنت) نام دارد. از مهمترین صادرات این جزایر می‌توان به نارگیل، انبه، مرکبات تازه و کنسرو شده، ماهی، صدف و پوشاک اشاره کرد. توریسم نیز از مهمترین صنایع این جزایر به‌ شمار می‌رود.

سیاست

در سال ۱۹۶۵ جزایر کوک، حق خودمختاری در امور داخلی را به دست آورد ولی هنوز دفاع و سیاست خارجی آن، تحت کنترل نیوزیلند است. آلبرت هنری که رهبر حزب جزایر کوک بود، نقش مهمی در جنبش‌های استقلال طلبانهٔ جزایر کوک داشت. آلبرت هنری در سال ۱۹۶۸ نخست‌وزیر شد، در سال ۱۹۷۴ او حائز رتبهٔ «شوالیه» گشت ولی چندی بعد این درجهٔ فسخ شد. در سال ۱۹۸۰ او را به فساد متهم کردند. آلبرت هنری در سال ۱۹۸۱ درگذشت.

دکتر توماس دیویس از حزب دموکرات، نخست‌وزیر بعدی جزایر کوک بود. چندین سال جزایر کوک گرفتار بی‌ثباتی سیاسی بود، نخست‌وزیر ظرف مدت کوتاهی تغییر می‌کرد و فرد دیگری جایگزین او می‌شد، از مهمترین نخست‌وزیرهای این دوره می‌توان به، جفری هنری و هنری نفو اشاره کرد. در ۱۴ دسامبر ۲۰۰۴، جیم ماروری نخست‌وزیر جزایر کوک شد.

فرهنگ مردم جزایر کوک

قسمت هایی از این جزایر بر اثر فعالیت های آتشفشانی ایجاد شده اند و قسمت های دیگری از آن هم ساختار مرجانی دارند. حدود ۱۱ هزار نفر در جزایر کوک زندگی می کنند که عموم آن ها به ماهیگیری و کشاورزی می پردازند.

زبان رسمی مردم اینجا انگلیسی است و بیشترشان طرفدار سبک و لباس های محلی خودشان هستند. هم مرد ها و هم زن های این جزیره ای لباس های بومی و محلی استفاده می کنند.

جدای از این، عموماً‌ مردم این جزایر را یکی از خلاق و هنرمند ترین مردم در بین اهالی منطقه پلینزی می دانند. فستیوال ها یکی از مهم ترین رویدادهای سالانه مردم این جزیره به شمار می روند. در طی یکی از این فستیوال ها، مسابقاتی بین جزیره های مختلف آن ها برگزار می شود تا بهترین ها از حیطه های مختلف انتخاب شوند. به صورت کلی،‌ چیزی که در مورد مردم این جزیره می توان گفت این است که مردمی میهمان نواز هستند و به خوبی از شما استقبال خواهند کرد.

‌در جزایر کوک چه کارهایی انجام دهیم؟

تفریحات خیلی زیادی را می توانید در جزایر کوک انجام دهید. یکی از معروف ترین جزایر اینجا که عموم گردشگرها هم به اینجا می آیند، جزیره راروتونگا است. برای مثال در همین جزیره هم می توانید فعالیت ها، رویدادها، خانه ها و سرگرمی های مختلفی را تجربه کنید. ولی در باقی جزایر، عموماً باید از مناظر و هتلی که در اقامت دارید لذت ببرید.  در ادامه بعضی از کارهایی که در این جزایر می توانید انجام دهید را به شما معرفی می‌کنیم.