شیلی | Chile

پایتخت:
زبان رسمی: شیلیایی
جمعیت: ۱۶٬۹۲۸٬۸۷۳ نفر
واحد پول: پزو شیلی
ولتاژ: ۱۲۰ ولت

شرح

شیلی یا جمهوری شیلی، یکی از کشورهای قاره آمریکاست که در بخش جنوبی این قاره واقع شده و پایتخت آن شهر سانتیاگو است. اگر روی نقشه آمریکای جنوبی را مشاهده کنید خواهید دید که چطور کشور باریک و ممتد شیلی با وجود داشتن حدود 180 کیلومتر و  بیش از 4300 کیلومتر خط ساحلی در کنار اقیانوس آرام  قرار گرفته است. شیلی با کشورهای پرو از شمال، بولیوی از شمال شرق، آژانتین در شرق و پایین ترین نقطه پایین آن هم مرز است.

اقتصاد

در بین کشورهای آمریکای لاتین شیلی دارای یکی از بهترین نرخهای اعتباری است. سال 2004 تقریباً ۵۰ درصد کل تولید ناخالص ملی این کشور را مقروضات دولتی و خصوصی خارجی تشکیل می دادند که در بین کشورهای آمریکای لاتین کم ترین حد ممکن است. بر این اساس از نظر مالی نیز شیلی رشد بسیار خوبی داشته است.

مردم

از نظر ترکیب جمعیتی شیلی تقریبا یک کشور یکدستی است و نژاد آنها ترکیبی از اسپانیایی و سرخ پوستی است. زبان آنها نیز اگرچه اسپانیایی است ولی به دلیل تفاوت هایی که در برخی هجاها دارند آنقدر متفاوت صحبت می کنند که درک آن حتی برای اسپانیایی زبان هم سخت است.

جاذبه ها

شیلی یکی از کشورهای امریکای لاتین است که جاذبه های آن با همسایه هایش بسیار متفاوت است چرا اینکه این کشور در کنار اقیانوس دارای خشک ترین مکان بروی زمین است.

بیابان آتاکاما

این بیابان با وسعتی حدود دو سوم خاک کشور ایتالیا، خشکترین بیابان دنیاست که در کشورهای شیلی، بولیوی و پرو واقع شده است. جنس خاک بیابان آتاکاما نمگزار و شنزار است. علت این امر وجود کوه های آند است که با مانع ایجاد کردن در این منطقه نمی گذارند ابرهای بارانزا از سمت جنگل های آمازون به اینجا بیایند. برخی از دانشمندان نیز با توجه به وجود شواهدی با قدمت 200 میلیون سال قبل این بیابان را کهن ترین بیابان دنیا و قابل مقایسه با صحرای نامیب می دانند. این بیابان از جاذبه های محبوب شیلی است.

تپه سان کریستوبال

این تپه یکی از جاذبه های شیلی است که با چشم اندازی زیبا در شمال سانتیاگو،  پایتخت این کشور واقع شده است. از جاذبه های این تپه می توان به وجود مجسمه 22 متری حضرت مریم (س) و یک کلیسا در بالای آن اشاره کرد. گردشگران برای دیدن این جاذبه ها پیاده یا با ماشین برقی می روند.

جزیره چیلو

این جزیره که دارای معماری بسیار ویژه و فرهنگی محلی است، بعد از تیرا دل فوئگو، دومین جزیره در آمریکای جنوبی ایت و بزرگترین مجمع الجزایر در منطقه لس لاگوس محسوب می شود. از جاذبه های آن می توان به وجود کلیساهای متعدد چوبی که از قرن 16 میلادی توسط مبلغان مسیحی ایجاد شده نام برد.

شهرها

هتل‌ها

دیدنی‌ها