چاد | Chad

پایتخت:
زبان رسمی: فرانسوی، عربی
جمعیت: ۱۰٬۳۲۹٬۲۰۸ نفر
واحد پول: فرانک سی‌اف‌ای آفریقای میانه CFA (XAF)
ولتاژ: ۲۲۰ ولت

شرح

چاد با نام رسمی جمهوری چاد، کشوری بی دریا و همه سو خشک در مرکز آفریقاست. جمهوری چاد از شمال با کشور لیبی، از شرق با کشور سودان شمالی، از جنوب با کشورهای آفریقای مرکزی و کامرون و از غرب با کشورهای نیجر و نیجریه همسایه است.

موقعیت جغرافیایی چاد 

این کشور با ۱٬۲۸۴٬۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت در آفریقای مرکزی و در ناحیه صحرای بزرگ آفریقا واقع است. این کشور ۱۰۹۴ کیلومتر با کامرون، ۱۱۹۷ کیلومتر با جمهوری آفریقای مرکزی، یکهزار و ۵۵ کیلومتر با جمهوری عربی لیبی، ۱۱۷۵ کیلومتر با نیجر، ۸۷ کیلومتر با نیجریه و ۱۳۶۰ کیلومتر با سودان مرز مشترک دارد.

این کشور سرزمین جلگه‌ای و صحرایی است و مهمترین ارتفاعات آن در مرز لیبی قرار دارد. حداقل ۱۲۵۹۰۰۰ کیلومتر مربع از خاک این سرزمین را خشکی‌ها فرا گرفته‌اند. به همین دلیل آب و هوای چاد در اکثر نقاط گرم و خشک ولی در بخشهای جنوبی توأم با رطوبت و بارندگی است.

پست‌ترین نقطه چاد در گودال جوراب ۱۶۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و بلندای مرتفع‌ترین بخش این کشور در قله امی کوزی به ۳۴۱۵ متر می‌رسد.

تالابی در دل کویر

تالابی در دل کویر! بله، غیر ممکن وجود ندارد! درست شنیدید، تالابی در دل کویرهای خشک و سوزان کشور چاد در قلب قاره آفریقا، در بین دیواره‌هایی صخره‌ای وجود دارد. نام این تالاب گلتا دارچا است با آبی سیاه رنگ که یکی از منحصر به فردترین نقاط گردشگری در دنیا محسوب می‌شود. در قسمتی از دیواره‌های سنگی اطراف تالاب، نقاشی‌های درخور توجهی از انسان و حیوانات صحرا کشیده شده‌است. 

دریاچه

دریاچهٔ چاد پس از دریاچه ویکتوریا، بزرگ‌ترین دریاچهٔ آب شیرین در قارهٔ آفریقا است. این دریاچهٔ  برای ۲۰ میلیون نفری که در پیرامون آن زندگی می‌کنند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. کشورهای چاد، کامرون، نیجر و نیجریه با این دریاچه، هم‌کرانه‌اند.

در این دریاچه چند جزیرهٔ کوچک و تپه‌های شنی وجود دارد و کرانه‌های آن بیشتر مردابی است. بیشتر آب آن از رودهای شاری و لوگونه تأمین می‌شود.

این دریاچه همانند دریای مرده یک حوضه بسته است. این دریاچه بسیار کم‌ژرفا است و ژرف‌ترین نقطهٔ آن ۷ متر عمق دارد. به این خاطر و در اثر خشکسالی و آبیاری زمین‌های پیرامون، مساحت این دریاچه در سال‌های اخیر به شدت کاهش یافته است.

در حدود ۶۰۰۰ سال پیش، دریاچهٔ چاد مساحتی برابر با ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع داشت یعنی مساحتی به بزرگی دریای خزر.

 

شهرها