برونئی

Brunei
پایتخت:
زبان رسمی: مالایی
جمعیت: ۳۸۱٬۳۷۱ نفر
واحد پول: دلار برونئی
ولتاژ: ۲۲۰ ولت

شرح

برونئی یکی از کشورهای جنوب شرقی آسیاست. نام رسمی این کشور «برونئی سرزمین آشتی» و ریشه آن واژهٔ سانسکریت “varun” به معنی اقیانوس است. 

این کشور با مالزی شرقی (صباح و سراواک) در ساحل شمال غربی بورنئو، بین خلیج برونئی و ببرم پوینت واقع شده و از شمال به دریای چین جنوبی و از مغرب و مشرق به ایالت سراواک محدود است. این کشور دارای 4 استان است که عبارتند از : بلائیت، توتونگ، برونئی-موآرا و تمبورونگ. 

تاریخچه

این کشور به همراه دیگر بخش‌های مالزی تحت عنوان کشوری واحد تحت‌الحمایه انگلیس بودند و برونئی تنها بخش از این مجموعه بود که  سال ۱۹۶۳ قومیت انگلیس را به پیوستن به مالزی ترجیح داد.

استقلال این کشور در سال 1984 و کشف نفت در سال 1929 برای آن میسر شد و امروز به دلیل وجود ذخایر نفت و گاز گفته می شود سلطان این کشور ثروتمندترین فرد جهان است. زندگی مردم نیز با توجه به جمعیت کم آنها در سطح بالایی قرار دارد.

اقتصاد

 صادرات نفت و گاز اساس اقتصاد این کشور است علاوه بر این محصولات چوبی مانند کائوچو و الوار این کشور صادراتی هستند. مردم این کشور افرادی نوع دوست، صلح طلب و مهربان هستند و ادیان مختلف در صلح و سازش در کنار هم زندگی می کنند.

جاذبه ها

در سفر به این کشور از پایتخت آن یعنی بندر سری بگاوان دیدن کنید تا در کنار لذت بردن از مکان های تاریخی از مناطق طبیعی نیز لذت ببرید. در این بندر می‌توانید از کاخ قصیده سلطان و مسجد سلطان عمرعلی  که روی آب قرار دارد دیدن کنید. دهکده‌ی سری بگاوان جایی بسیار زیبا و رویایی است. وجود خانه‌های چوبی و درخت‌های سبز و طلایی این مکان را برای توریست‌ها جذاب‌تر کرده است. به جواهر سبز برونئی یعنی پارک ملی اولو تمبرونگ بروید و مرکز مهم اکوسیستم بروئنی را از نزدیک ببینید.