بوسنی و هرزه گوین | Bosnia and Herzegovina

پایتخت:
زبان رسمی: بوسنیایی، کروواتی، صربی
جمعیت: ۳٬۹۸۱٬۲۳۹
واحد پول: مارک

شرح

بوسنی و هرزه گوین یکی از کشورهای شبه جزیره بالکان می‌باشد که در اروپای شرقی واقع شده است. شاید جاذبه‌های این کشور برای خیلی‌ها ناشناخته مانده اما اینجا کشوری است که ارزش حداقل یکبار سفر را دارد. بوسنی کشوری خاص با فرهنگی غنی و جذابیت‌های بسیاری است که نمادهای بسیاری از رنج‌ها و فداکاری‌های مردم آن را نشان میدهد. کلیساها، مساجد، پارک‌ها، بازارها و حتی یادواره‌های آن هرکدام در نوع خود خاص و منحصربه فرد است. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این کشور تاریخی پرداخته است.

معرفی بوسنی و هرزه گوین

بوسنی و هرزه گوین کشوری است که اسلام از طریق جاده ابریشم وبیشتر توسط بازرگانان ایرانی به آنجا راه یافت تا اینکه تحت حمله ترک‌های عثمانی گسترش بیشتری پیدا کرد. جالب اینجاست که هنگام ورود عثمانی‌ها به بوسنی، گروهی متشکل از اسماعیلیان در قلعه سیاه آن اقامت داشته و در دوره عثمانیان نیز ساداتی از نسل حسنین در آنجا حضور داشته‌اند. امروزه 45 درصد جمعیت مردم آنرا مسلمانان، 36 درصد ارتودوکس، 15 درصد کاتولیک ، 1 درصد پروتستان و 3 درصد از باقی ادیان تشکیل می‌دهند. نژاد اصلی آنان از اسلاوها است.  همچنین سه قوم مسلمان، صرب و کرووات در این کشور زندگی می‌کنند.

اقتصاد

فلزات، البسه و چوب از صنایع صادراتی این کشور به کرواسی، اسلوونی، ایتالیا، آلمان، اتریش و مجارستان است. واردات آن نیز شامل ماشن آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، سوخت و مواد غذایی است که از کشورهای کروواسی، آلمان، اسلوونی، ایتالیا، اتریش و مجارستان وارد می‌شوند. با این حال متاسفانه جنگ‌های داخلی پی در پی شدیدا به اقتصاد این کشور ضربه زده است.

جغرافیا

این کشور از دو ناحیه بوسنی(در شمال) و هرزه گوین (در جنوب) تشکیل شده و پایتخت آن سارایوو است. در جنوب شرق اروپا و در مرکز شبه جزیره بالکان قرار گرفته که با کشورهای کروواسی، صربستان و مونته نگرو همسایه گشته است. این کشور 22 کیلومتر مرز آبی دارد که تنها از همان طریق به آب‌های آزاد دریای مدیترانه دسترسی یافته است.

آب و هوا

اقلیم معتدل و کوهستانی بر این کشور حاکم است و آب و هوایی تمیز و طبیعتی سرسبز دارد.

شهرها

دیدنی‌ها