بولیوی | Bolivia

پایتخت:
زبان رسمی: اسپانیایی
جمعیت: ۸,۷۲۴,۱۵۶نفر
واحد پول: بولیویانو(boliviano)
ولتاژ: ۱۱۰ ولت

شرح

بولیوی با نام رسمی جمهوری بولیوی کشوری محصور در خشکی، در مرکز آمریکای جنوبی و مرگز آن سوکره است. به این ترتیب بولیوی ، مرتفع ترین و دور ترین کشور بر روی زمین است و بسیاری از نقاط آن دست نخورده باقی مانده اند.

تاریخ

پیش از استعمار اروپاییان منطقه کنونی بولیوی بخشی از امپراتوری سرخ‌پوستان اینکا بود. امپراتوری اسپانیا در سده شانزدهم این منطقه را تسخیر کرد و در خلال دوران استعماری اسپانیا، این سرزمین «پروی علیا» نام داشت و جزو قلمروی نایب‌السلطنه پرو به‌شمار می‌آمد، قلمرویی که بیشتر مستعمرات اسپانیا در آمریکای جنوبی را در بر می‌گرفت. پس از اعلام استقلال این منطقه در سال ۱۸۰۹، این منطقه با ۱۶ سال جنگ روبه‌رو شد و این جنگ‌ها در ۶ اوت ۱۸۲۵ به تشکیل جمهوری بولیوی انجامید که که از نام سیمون بولیوار، رهبر انقلابی، گرفته شده‌ است.

اقتصاد

بولیوی پس از گویانا فقیرترین کشور آمریکایی جنوبی است و کارشناسان قوانین امپریالیستی نیروهای خارجی را از زمان کشف قاره آمریکا، عامل این وضعیت می‌دانند. هر چند این کشور از نظر منابع طبیعی غنی است و گاهی به کنایه به آن “خری نشسته بر روی معدن طلا اطلاق می‌کنند. غیر از معادن مشهورش که توسط امپراتوری اینکا و بعدها توسط اسپانیایی ها مورد بهره‌برداری بود، بولیوی دارای دومین میدان گاز طبیعی در آمریکای جنوبی پس از ونزوئلا است. علاوه بر این، معرق ال موتون در استان سانتاکروز، %۷۰ آهن و منیزیوم دنیا را تأمین می‌کند.

مجموع تولید ناخالص ملی بولیوی (GDP) در سال ۲۰۰۲، ۹/۷ میلیارد دلار بود. رشد اقتصادی حدود %۵/۲ در سال و نرخ تورم در سال ۲۰۰۲ بین %۳ تا %۴ بود (در سال ۲۰۰۱ کمتر از %۱ بود) اقتصاد بی رونق بولیوی به خاطر عوامل مختلفی در طی دو دهه گذشته بوده‌است.

اولین عامل مؤثر در رکود اقتصاد بولیوی کاهش چشم گیر قیمت نقره در سال ۱۹۸۰ بود که یکی از مهم‌ترین منابع درآمد بولیوی در صنایع معدن بود. عامل دوم پس از جنگ سرد در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ بود که کشورهای غربی که قبلاً به خاطر روی کار بودن یک رژیم با اقتصاد آزاد به این کشور کمک مالی می‌کردند، کمک‌های خود را قطع کردند. عامل سوم ریشه کن کردن محصولات کوکا توسط ایالات متحده بود که %۸۰ تولید کوکائین جهان را تأمین می‌کرد. کاهش تولید کوکا باعث کاهش فوق‌العاده درآمد کشور بولیوی و به ویژه کشاورزان گردید.

گردشگری

دلایل بی شماری را میتوان عنوان کرد تا بولیوی را به عنوان یک مقصد برجسته گردشگری عنوان کرد. یکی از اصلی ترین تنوع ها و برجستگی ها ، چشم انداز ها و مناظر بی شمار زیبا در این کشور است.

لاپاز 

شهر لاپاز که دولت مرکزی بولیوی در این شهر استقرار دارد ، بلند ترین پایتخت جهان از نظر ارتفاع است و در حدود 13،400 فوت (4100 متر) بالاتر از سطح دریا واقع شده است و این آمار خود نویدبخش تنوعی بزرگ است.

شهر لاپاز واقع شده در دره های محاصره شده از انوع کوه ها و قله هایی که با برف پوشیده شده است، این منظره مطمئنا از مناظر مورد علاقه توریست ها است. انواع غذاها در این شهر یافت میشود از جمله، از غذاهای هندی گرفته تا کشور های دیگر خاورمیانه یا حتی غذاهای محلی لذیذ، در واقع در این لاپاز شما از هر فعالیتی که انتظار دارید میتوانید با کمی گشتن مرکز آن را در شهر پیدا کنید و نهایت لذت را از این شهر ببرید. پیشنهاد ما به شما انجام دوچرخه سواری در خطرناک ترین جاده دنیا است البته اگر عاشق هیجان هستید.

هر لحظه که در لاپاز هستید ممکن است به نوعی شگفت زده بشوید از بازار بزرگ شهر گرفته است تا حتی بازار جادوگران!! معماری زیبا و کلیسا های باشکوه و شاید جالب ترین آنها کاخ ریاست جمهوری در این شهر شلوغ با ترافیک های سرسام آور باشد که به عنوان بخشی از لاپاز باید آن را قبول کنیم.

کرویکو 

سفر به بولیوی ممکن است برای کسانی که با یک کیف ساده و سبک و با بودجه کم سفر میکند کمی سخت باشد. جاده ها و اتوبوس ها نیز برای مسافران بسیار چالش برانگیز خواهد بود. در واقع سفر زمینی داخل بولیوی کمی دشوار است. خوشبختانه کرویکو میتواند تمامی نگرانی های شما را برطرف کند. فاصله ای به مسافت چند ساعت خارج از شهر لاپاز ( یا در پایان خطرناک ترین جاده جهان برای دوچرخه سواری ) به شهر کرویکو واقع در نوک قله ای در دره یونگا میرسد. این شهر در میان درختان پرتغال و موز واقع شده است و اگر به آسمان بالای سرتان نگاه کنید اثرات کرکس ها و پرندگان را خواهید دید که به دور شهر میچرخند.

این شهر کوچک و جذاب برای مرا به این فکر برد که فقط ساعت ها در این شهر بنشینم و مشغول استراحت کردن و ریلکس کردن بشوم.دیدن این شهر و توقف چند روزه در این شهر کوچک آرام، به شدت توصیه میشود. اگر برای رفتن به این شهر از طریق خطرناک ترین جاده برای دوچرخه سواری استفاده کردید از من در آینده تشکر خواهید کرد.

پامپا یا پامپاس 

تا صحبت از جنگل های آمازون واقع در آمریکای جنوبی میشود، اکثر مردم به طور خودکار فکر میکنند بیشتر این مناطق از طریق برزیل قابل دسترسی هستند. ولی بسیاری از جاذبه های این جنگل بزرگ و اسرارآمیز را میتوان در کشور هایی نظیر پرو، اکوادور، کلمبیا و بولیوی دیدن کرد. خوشبختانه دو قسمت از جاذبه های عالی این جنگل در بولیوی واقع شده است. یکی از این جاذبه ها تور های جنگلی و دیگری تور های پامپاس یا پامپا است. که هر دو این اماکن در منطقه ای خارج از Rurrenabaque واقع شده است. ( با اتوبوس میتوانید حدودا به زمان 20 ساعت به شمال لاپاز واقع در آمریکای جنوبی برسید و 45 دقیقه با پرواز کردن. که یکی از بدترین سفر ها در آمریکای جنوبی محسوب میشود. )

اگر به حیات وحش علاقه مند هستید و یکی از اهداف سفر شما محسوب میشود حتما پیشنهاد میکنیم که در تور پامپاس شرکت کنید.

تصاویر و مناظری که به آهستگی از جلوی چشمان شما خواهند گذشت، شما در این مسیر صدها، تمساح، کروکودیل،لاکپشت،میمون،دلفین های صورتی و بسیاری دیگر از جانوران و انواع گونان پرندگان را در این جنگل های زیبا خواهید دید.  در این جنگل شگفتی های بسیار زیادی خواهید دید که تا به حال هرگز موفق به دیدن این مانظر و حیوانات نشده اید و حتما خاطره شگفت انگیز در یاد شما از این سفر خواهد ماند.

 

شهرها

دیدنی‌ها