بوتان | Bhutan

پایتخت:
زبان رسمی: دزونگنخا
جمعیت: ۶۷۲٬۴۲۵
واحد پول: نگولتروم (BTN)
ولتاژ: ۲۲۰ ولت

شرح

بوتان کشوری کوچک در جنوب آسیا است که در ارتفاعات هیمالیا و در بین کشورهای چین، هند و در شرق نپال، قرار گرفته است. مساحت این کشور ۴۷۰۰۰ کیلومتر مربع و ازنظر وسعت صد و سی و پنجمین کشور جهان محسوب می‌شود. به علت هم‌جواری با منطقه تبت و شهر لهاسا (مرکز بودائیان)، این کشور به‌تدریج تحت تأثیر افکار بودائی قرار گرفت. وجود معابد متعدد بودا متأثر از حکومت بودائی این کشور است.

مردم

مردم این کشور عمدتاً شامل انگالوپها و شارچوپها که به ترتیب بوتانی‌ها غربی و بوتانی‌های شرقی نامیده می‌شوند، هستند. حدود 75درصد از مردم این کشور پیرو آیین بودا و بقیه عمدتاً پیرو مذهب هندو می‌باشند که در بخش‌های جنوبی کشور زندگی می‌کنند. زبان رسمی مردم بوتان (دزونگخا؛ نوعی زبان تبتی) است، این زبان یکی از ۵۸ زبان خانواده زبانی تبتی است. همچنین گویش نپالی در این کشور متداول است.

گردشگری

 از سال 1974 که دولت این کشور کوشید بوتان را از انزوا خارج نماید و ضمن ترویج فرهنگ و سنت‌های منحصر به فرد آن، برای این کشور درآمدزایی کند، آغاز شد. در آن سال 287 گردشگر از بوتان بازدید کردند.  در سال 1992 تعداد گردشگرانی که به این کشور آمده‌اند به 2850 نفر رسید و این رقم در سال 1999 به 7158 نفر بالغ شد. طبق گزارش‌ها، در اواخر دهه 1980 میلادی صنعت گردشگری، بیش از 2 میلیارد دلار سودآوری برای بوتان به همراه داشته است.  

اکنون بوتان درحال‌ توسعه صنعت گردشگری خود است. این موضوع به گردشگران بیشتری (تا 100 هزار نفر سالانه) امکان بازدید از این کشور را می‌دهد، کشوری که فصل سفری خاصی ندارد و در تمام سال میزبان گردشگران است. در این مدت خطوط هوایی جدیدی نیز ایجاد شده‌اند تا دسترسی به بوتان آسان‌تر شود. دولت امیدوار است که با یک سیاست گردشگری مدیریت‌شده، ضمن حفظ پایداری و ثبات فرهنگی، درآمدها و مشاغل بیشتری برای اقتصاد این کشور به ارمغان بیاورد. تعداد گردشگران در زمان جشنواره‌های مذهبی افزایش می‌یابد و منجر به تزریق پول به جوامع محلی می‌شوند.

شهرها

دیدنی‌ها