بنین | Benin

پایتخت: پورتو نووو
زبان رسمی: فرانسوی
جمعیت: ۸۴۳۹۰۰۰ نفر
واحد پول: فرانک
ولتاژ: ۲۲۰ ولت

شرح

بنین | Benin

بنین یا جمهوری بنین کشوری است که در غرب آفریقا واقع شده است. نام پیشین این کشور داهومی بوده‌ است. بنین در تاریخ اوت ۱۹۶۰ میلادی از فرانسه مستقل شده ‌است.

این کشور تا سال 975 با نام داهومی شناخته می‌شد. این کشور از غرب با توگو، از شرق با نیجریه، از شمال با بورکینافاسو و نیجر و از جنوب ساحل کوچکی در کنار خلیج بنین دارد.این کشور در سال 1892 تحت سلطه کشور فرانسه قرار گرفت. استقلال کامل این کشور در سال 1960 روی داد.

اقتصاد

تولید ناخالص داخلی بنین 18/12میلیارد دلار است. رشد آن در سال گذشته میلادی5/4درصد بود.

نیروی کار این کشور پنج میلیون و 380 هزار نفر است. آماری از نرخ بیکاری در این کشور در دست نیست اما حدود 37 درصد از مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند. نرخ تورم آن 2.5 درصد است.

محصولات صادراتی این کشور شامل پنبه، بادام هندی، منسوجات، مواد غذایی دریایی است که به کشورهای چین (9/29 درصد)، اندونزی(7/7درصد)، هند (7 درصد)،هلند (2/6 درصد)، نیجر (7/5 درصد)، توگو (6/4 درصد)و نیجریه (3/4درصد) صادر می‌شود.

واردات این کشور شامل مواد غذایی، کالاهای اساسی و محصولات پتروشیمی است که از کشورهای چین (6/46 درصد)، فرانسه (5/7 درصد) و تایلند (6 درصد) وارد می‌شود.

رودها

جلگه ساحلی آن به درازای ۱۲۰ کیلومتر از شن و ماسه پوشیده شده و نارگیل و روغن از فراورده های کشاورزی این ناحیه است. در شمال جلگه ساحلی اراضی پست پوشیده شده از جنگلهای استوایی قرار دارد و پس از آن رو به شمال بتدریج بر ارتفاع آن افزوده می شود. رودخانه های بنین که مهمترین آنها رودهای اوکیارا ‘ مکرو ‘ ومه ‘ سووآلیبوری هستند از این ارتفاعات سرچشمه می گیرند و رو به جنوب روان می شوند و به خلیج بنین می ریزند. بلندترین نقطه این کشور کوه آتاکورا که در شمال واقع است حدود ۶۸۱ متر ارتفاع دارد . آب و هوای آن گرم و مرطوب و پرباران است.

گردشگری

دریاچه نوکوئه، پارک ملی پنجاری، پارک ملی دبلیو، مسجد شهر کوتونو، موزه شهر پورتونووو، منطقه توریستی آبومی در شهر تویستی کوتونو از جاذبه های گردشگری این کشور هستند.