بلیز | belize

پایتخت: بلموپان
زبان رسمی: انگلیسی
جمعیت: ۳۲۰۰۰۰ نفر
واحد پول: دلار بلیز
ولتاژ: ۱۲۰ ولت

شرح

بلیز | belize

بلیز یکی از کوچکترین و کم جمعیت ترین کشورهای آمریکای مرکزی است. این کشور از شرق با دریای کارائیب، از شمال با مکزیک و از غرب و جنوب با گواتمالا هم مرز است.

 اقتصاد

گردشگری، بانکداری و کشاورزی منابع عمده مالی این کشور هستند. شکر، موز، مرکبات، پوشاک، فراورده‌های شیلات، شیره قند و چوب از مهم ترین صادرات این کشور هستند. واردات آن نیز شامل ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، کالاهای تولیدی کارخانه‌ای، سوخت، مواد شیمیایی، دارو، مواد غذایی، نوشیدنی‌ها و تنباکو است.

تاریخچه

بلیز به زبان مایایی به معنی آب گل آلود است. این کشور در سال 1840 تحت استعمار بریتانیا درآمد و به این ترتیب بلیز که پیشتر به هندوراس بریتانیا معروف بود، در طی دوره های مختلف تحت استعمار اسپانیا و انگلیس شد. هندوراس بریتانیا در سال 1973 به بلیز تغییر کرد و در 21 سپتامبر 1981 رسما استقلال یافت. اما گواتمالا چون از سال 1800 نسبت به مالکیت این کشور مدعی بود استقلال این کشور را به رسمیت نشناخت و موجب تداوم حضور نیروهای بریتانیایی در این کشور شد. اما سرانجام سال 1991 گواتمالا علیرغم تمایلات واقعی اش بلیز را به رسمیت شناخت.

جاذبه ها

این کشور دارای منابع طبیعی و تاریخی بسیار غنی و زیبایی است. این کشور در مقایسه با کشورهای مدرن می تواند به جرات در رابطه با سواحل شنی ، جنگل ها و پرندگان متفاوت و حتی بناهای تاریخی حرفی برای گفتن داشته باشد.

یکی از جاذبه های این کشور وجود حفره‌ای آبی‌رنگ و بزرگ در کنار ساحل این کشور است. این حفره 300 متر مساحت و حدود 120 متر عمق دارد. این مکان همواره یکی از جاذبه های پرطرفدار گردشگران بلیز است.در نزدیکی آن یک نزدیکی جزیره ای به وسعت 4047 هکتار قرار دارد که از عجایب عصر معاصر است.

باغ وحش بلیز نیز در نوع خود بی نظیر است. در این باغ وحش 150 حیوان از 45 گونه جانوری در کنار هم زندگی می کنند.محیط زندگی جانواران در این باغ وحش تاحد زیادی به محیط طبیعی شان نزدیک است.

 

شهرها