باسک

Basque
پایتخت:
زبان رسمی: باسکی، اسپانیایی
جمعیت: ۲٬۱۵۵٬۵۴۶
واحد پول: یورو

شرح

باسک نام میهن و سرزمین تاریخی مردم باسکی است که عمدتا به نواحی شمال شرق اسپانیا و جنوب فرانسه گفته می‌شود. هرچند این منطقه را نمی‌توان به‌عنوان یک کشور مستقل در نظر گرفت و تحت حاکمیت کشور اسپانیا قرار دارد، اما مردم این منطقه هیچ‌وقت حاکمیت اسپانیا را به رسمیت نشناخته و همیشه در پی جدایی از این کشور بوده‌اند. این منطقه که امروزه بیشتر تحت نام سرزمین خودمختار باسک شناخته می‌شود، از غرب کوه‌های پیرنه در اسپانیا تا فرانسه و ساحل اقیانوس اطلس گسترده شده و تاریخی بسیار پر فراز و نشیب دارد. همراه ایلیا گشت این سرزمین باستانی را بیشتر بشناسیم.

معرفی سرزمین باسک

واژه باسک که از قبیله باستانی واسکو و از زبان فرانسه گرفته شده، به مردمانی در اروپا گفته می‌شده که نژاد هندواروپایی نداشته و پیش از آن‌ها توانسته بودند اروپا را اشغال نمایند. از همین‌رو تاریخ آنان با تاریخ کشورهای اسپانیا و فرانسه گره خورده است. واسکون‌ها در ابتدا در نواحی شمالی نافروا و آراگون ساکن شده و کم کم در مناطق اطراف پخش شدند. با این وجود هیچ‌گونه اثر مستقیمی وجود ندارد که ثابت کند واسکون‌ها اجداد باسکی‌های امروزی بوده‌اند، غیر از تطابق تاریخی ساکنین منطقه و چند نام شخصی که در قبرستان‌های رومی این منطقه به‌جا مانده است. حتی در مورد زبان آنان که زبانی جدای از اسپانیایی و فرانسوی است، نیز تردیدهای بسیاری وجود دارد. با این‌حال مردم این منطقه به هیچ‌عنوان حاکمیت دولت اسپانیا و فرانسه را بر خود به رسمیت نمی‌شناسند، تا جایی که در 10 ژوئن سال 2018 ساکنین و سیاست‌مداران باسک و منطقه کاتالونیا، برای رای گیری استقلال خود، زنجیره‌ای هزار نفره از شهر سن سباستین تا پارلمان شهر بیتوریا تشکیل دادند. 

اقتصاد

این جامعه مستقل که رتبه اول را در بین سایر مناطق اسپانیا از نظر درآمد سرانه و تولید ناخالص داخلی به خود اختصاص داده، در واقع یکی از ثروتمندترین مناطق این کشور محسوب می‌شود که حتی قدرت خرید ساکنین آن 22 درصد بالاتر از اتحادیه اروپا و 30 درصد بالاتر از میانگین اسپانیا می‌باشد. منابع غنی‌ای از سنگ آهن در این منطقه وجود دارد که به صنعت فولاد و کشتی‌سازی آن رونق به‌سزایی بخشیده است. همچنین بخش خدمات و فن‌آوری‌های آن روز به روز در حال توسعه بیشتری است.

جغرافیا

این سرزمین شامل استان‌های آلابا، بیسکای و گیپوسکوا می‌باشد که مناطق شمال شرق اسپانیا و جنوب غرب فرانسه را در بر گرفته و از غرب کوه‌های پیرنه تا سواحل خلیج بیسکای و حتی سواحل اقیانوس اطلس گسترده شده است. 

آب و هوا

اقلیم معتدل و مرطوب با میزان بارش سالانه 1200 میلی‌متر بر این منطقه حاکم است.