آنگولا

آنگولا

Angola
پایتخت:
زبان رسمی: پرتغالی
جمعیت: ۲۵٬۷۸۹٬۰۲۴ نفر
واحد پول: کوانزا
ولتاژ: ۲۲۰ ولت

شرح

معرفی کشور آنگولا

آنگولا یا جمهوری آنگولا یکی از کشورهای جنوبی آفریقا است. این کشور در جنوب با نامیبیا، در شرق با زامبیا، در شرق و شمال با جمهوری دموکراتیک کنگو و در غرب با اقیانوس اطلس همسایه است.

تاریخچه

آنگو در سال 1482 توسط دریانوردان پرتغالی کشف و به مرور تبدیل به مستعمره انگلیس و پرتغال تبدیل شد. در سال 1885 نیز به واسطه پیمان برلن، انگلیس و پرتغال در این کشور به ایجاد راه ، راه آهن، تاسیس مراکز صنعتی، توسعه کشاورزی و … پرداختند. این کشور اگرچه خیلی دیر و به عنوان آخرین کشور آفریقایی، ولی در نهایت پس از 5 قرن سلطه استعمار پرتغال طعم استقلال را چشید.

جغرافیا

آنگولا کشوری فلاتی و بیه و لوآندا مهم ترین فلات های آن هستند. چند رودخانه مهم نیز در این کشور جاری است از جمله رود زامبزی، کنگو، کوننه، کوانزا و کویتو.

مورو دموکو با ۲۶۲۰ متر ارتفاع بلندترین نقطه این کشور و پست‌ترین نقطه آن در ساحل اقیانوس اطلس همسطح آب‌های آزاد دنیاست. از نظر آب و هوایی شمال این کشور سرد و کوهستانی، غرب آن در مجاورت با اقیانوس اطلس، اقیانوسی و شرق آن مرطوب است.

اقتصاد

آنگولا دومین تولید کننده بزرگ نفت در آفریقا و یکی از بزرگ ترین صادرکننده آن در جهان است که 60درصد تولید نالخص ملی اش از این طریق تامین می شود با این وجود اغلب مردم این کشور فقیر هستند.

این کشور دارای منابع زیرزمینی غنی اعم  سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، معادن فلزات، نفت و … است ولی بیشترین جمعیت بزرگسال این کشور در بخش کشاورزی مشغول بوده و مهم ترین تولید آن نیز قهوه است.

جاذبه های دیدنی آنگولا

جنگل  اومپولو

جنگل  اومپولو با بیش از 4 هزار کیلومتر وسعت و انواع گیاهان استوایی ، یکی از زیباترین جنگل های دنیاست ولی کمتر کسی می خواهد از آن بازدید کند چراکه میراث جنگهای داخلی این کشور که همانا مین های کاشته شده در دل این جنگل هستند هنوز هم می توانند خطرناک باشد.

آبشار کالاندولا

این آبشار زیبا ، با 410 متر ارتفاع بلندترین آبشار قاره آفریقاست اگرچه فصلی است و در ایم پرباران سال فقط آب دارد. پارک ملی کیساما، قلعه سائو آنگولا میگل، کلیسای جامع لوآندا، پارک ملی آنگولا و رودخانه کانته از دیگر جاذبه های گردشگری این کشور است.