آندورا

Andorra
پایتخت:
زبان رسمی: کاتالونی
جمعیت: ۸۵۴۵۸ نفر
واحد پول: یورو
ولتاژ: ۲۲۰ ولت

شرح

معرفی کشور آندورا

آندورا یا قلمرو پادشاهی آندورا  به نام پادشاهی دره‌های آندورا نیز شهرت دارد. آندورا کشور کوچک محصوری در خشکی در منطقه جنوب غربی اروپا است که در شرق کوه‌های پیرنه قرار گرفته و با فرانسه و اسپانیا هم مرز است. این پادشاهی در سال ۱۲۷۸ ساخته شد. دلیل شناخته شدن آندورا به عنوان پادشاهی، حکمرانی دو پرنسس ( رئیس جمهور فرانسه و اسقف کاتولیک روم) است.

هیچ سند کافی در رابطه با تاریخ آندورا وجود ندارد اما تنها مواردی که می‌توان به آن استناد کرد این است که دره‌های آندورا هزاران سال است که مسکونی است. وسایلی چون جواهرات و سفالینه‌‌هایی که در این منطقه پیدا شده‌اند مربوط به دوران سنگی هستند. طبق فرضیات تاریخ‌نگاران ساکنان اصلی این منطقه از اقوام مردمان باسک (Basque) شمال اسپانیا بودند. از دیگر اقوام ایبری‌ها از جنوب هستند.

تاریخچه

باور بر این است که تاریخ آندورا از حمله موروها و اشغال یا اسپانیا آغاز شد. شارلمانی یا کارل بزرگ در مقابل آن‌ها ایستاد و آن‌ها را بیرون کرد. طی جنگ‌ها و اقدامات بعدی این شهر را از مورها خالی کرد و برای آندورا یک منشور تنظیم کرد.

کنت‌های ارجل (Urgell) از قرن ۱۰ تا ۱۲ وظیفه حکمرانی به این منطقه را داشتند اما به تدریج بین اعضای کلیسا به خصوص اسقف سوتفاهماتی در این باره که قدرت روحانی و فئودالی بیش‌تر در دستان کیست ایجاد شد. به تدریج درگیری‌هایی بین کنت آندورا و اسقف بر سر آندورا بوجود آمد که در سال ۱۲۷۸ با امضای قراردادی به نام قرارداد پریج (Acte de Pareage) رفع شد. طبق این قرارداد پادشاهی آندورا بین اسقف و کنت تقسیم می‌شود.

تاریخ آندورا به همین‌جا خاتمه پیدا نمی‌کند اما به همین جا بسنده می‌کنیم چرا که بسیار طولانی و پرفراز و نشیب است. امروزه آندورا یکی از مناطق اصلی اروپا است که نیاز به پرداخت مالیات ندارد. به همین دلیل (علاوه بر صنعت گردشگری) خرید و فروش بخش عظیمی از اقتصاد این ملت را تشکیل می‌دهد.

جمعیت آندورا حدود ۸۵۴۵۸ نفر در سال ۲۰۱۴ تخمین زده شد. این جمعیت از سال ۱۹۰۰ ۵۰۰۰ رشد داشته است. دو سوم جمعیت آندورا غیر بومی هستند و حق رای ندارند. علاوه بر این حق نامزد شدن برای ریاست جمهوری را نیز ندارند.

زبان

زبان رسمی و تاریخی آندورا زبان کاتالونی، یک زبان رومی‌تبار است. دولت مردم را تشویق به صحبت به زبان می‌کند و حتی برای مهاجران کلاس زبان کاتالونی برگزار می‌کند. به خاطر حضور مهاجران بسیار زبان‌های اسپانیایی، پرتغالی و فرانسوی هم در این منطقه صحبت می‌شود. زبان انگلیسی به ندرت رواج دارد اما با این وجود در اقامتگاه‌های گردشگری این زبان به راحتی صحبت می‌شود.

بیش‌تر مردم آندورا کاتولیک (وابسته به کلیسای روم) هستند. از دیگر طبقه‌بندی‌های مسیحی در این کشور کلیسای انگلیس (Anglican church)، کلیسای یگانگی (Unification church)، کلیسای پاپ جدید (New Apostolic church) و کلیسای شاهدان یهوه (Jehovah’s Witnesses) است. یک اجتماع اسلامی کوچک نیز توسط مهاجران شمال آفریقا تشکیل شده است.همچنین اجتماع‌های کچوک هندوها، بهایی‌ها، و یهودی‌ها را نیز در این کشور مشاهده می‌کنید.

شهر ها

آندورا از ۷ شهر تشکیل شده است:

آندورا لاولا، کانیلو، انکمپ، اسکالدز- انگوردانی، لا ماسانا، اوردینو، و سنت حولیا ده لوریا.

به خاطر قرار گرفتن آندورا در رشته کوه‌های پیرنه، این کشور متشکل از کوه‌های بلتدی است که بلندترین آن‌ها کوما پدروسا به ارتفاع ۲۹۴۲ متر است. این کوه‌ها به وسیله سه دره، به شکل Y از هم جدا شده‌اند که در نهایت رودهای ته این دره‌ها به شکل رودخانه گران والیرا به هم می‌پیوندند و راهی اسپانیا می‌شوند.

اقتصاد

صنعت گردشگری مهم‌ترین اقتصاد این کشور کوچک را تشکیل می‌دهد.هر ساله ۱۰.۲ میلیون گردشگر را به سوی خود می‌شکاند. این گردشگران بیش‌تر بخاطر معاف بودن این کشور از مالیات، اقامتگاه‌های زمستانه و تابستانه، پیست‌های اسکی با ۱۷۵ کیلومتر مساحت به این منطقه می‌آیند.

کشاورزی بسیار محدود است و بیش‌تر مواد غذایی وارداتی هستند. از جمله محصولاتی که کاشته می‌شود تنباکو است. پرورش گوسفند از مهم‌ترین فعالیت‌های دامداری آندورا به حساب می‌آید. از تولیدات داخلی می‌توان به تولید سیگار، سیگار برگ و اسباب منزل اشاره کرد.