الجزایر

ALGERIA
زبان رسمی: عربی
جمعیت: ۴۰٬۴۰۰٬۰۰۰ نفر
واحد پول: دینار الجزایر
ولتاژ: ۲۲۰ ولت

شرح

الجزایر یکی از کشورهای شمال آفریقاست که از شرق با تونس و لیبی، از غرب با مراکش، از جنوب غربی با موریتانی، از شمال با دریای مدیترانه و از جنوب با نیجر و مالی همسایه است. این کشور با توجه به دارا بودن حدود ۲،۳۸۱،۷۴۱ کیلومتر مربع مساحت بزرگترین کشور آفریقا محسوب می شود.

فینیقی ها که از اعراب کنعان بودند در قرن هفتم قبل از میلاد در امتداد شهر قرطاج تونس مستقر شدند و این کشور را بنا کردند. رومن ها نیز 43 ساله قبل از میلاد پا به این خطه گذاشتند و حدود 300 سال در آن ماندگار شدند. این کشور در سال 647 میلادی میزبان مسلمانان شد و اسلام آورد و بعد از آن حکومتهای اسلامی رستمیه، ادریسیه، اغالبه، فاطمیون، الزیریه، الحمادیه، موحدیه و الزیانیه در این کشور مستقر شدند.

آمازیغ‌ها یا بربرها ساکنان نخستین شمال آفریقا و از جمله الجزایر، بودند و اندکی پس از ورود اسلام به آفریقا، چند نفر از سرداران اسلام از جمله «موسی بن نصیر» که از دوستداران اهل بیت بودند فتوحات را در این سرزمین و از جمله الجزایر ادامه دادند.بر همین اساس کشورهای افریقیه که الجزایر هم جزء آنها بوده حدود 5 قرن (از اواخر قرن دوم تا اواخر قرن هفتم)  تحت حاکمیت حکام مسلمان و دوستدار اهل بیت بودند.

این كشور در طول تاریخ پر فراز و شیبش مورد سلطه سایر ملل بوده است از جمله عثمانی ها ازسال ۱۵۱۸ تا ۱۸۳۰ و فرانسوی ها نز ااز سال ۱۸۳۰ بر این کشور تسلط داشته اند اما بالاخره با مبارزات خونین و طولانی مردم این کشور،  سرانجام الجزایر در سال ۱۹۶۲ به استقلال رسید و احمد بن‌بلا به عنوان نخستین رئیس جمهور این کشور بعد از اعلام استقلال شد.

کشوری با جاذبه های گردشگری شگفت انگیز

آتاور

این فلات زیبا در پارک ملی آهگگار پلاته آتاکور واقع شده و پوشیده شده با قله های خالص و کوه ها است. کل این منطقه پوشیده از  شن و ماسه قهوه ای است.

اورن

این شهر دارای با معماری زیبا یکی از پرجنب و جوش ترین شهرهای الجزایر است که به دلیل فرهنگ و تمدن بزرگی که دارد همه ساله میزبان هزاران گردشگر است.

کنستانتین

این شهر یکی از شهرهای ویژه در حوزه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و محل معنویت مدرن است.

ژانت

این شهر نیز از شهرهای ساحلی و در قلب الجزایر و محصور با کوه های سربه فلک کشیده است.

الجزیره

این شهر پایتخت است و از نمادهای جذاب آن می توان به مساجد زیبای آن اشاره کرد که در کنار مظاهر مدرن هنوز چشم نواز هر گردشگر است.

ستیف

این شهر یادگار حضور رومی ها در این کشور است و می توان در آن هنوز شاهد وجود خرابه های دوران رومی ها بود.

 تلکم

این شهر از جمله شهرهای مدرن این کشور است از جمله اینکه الجزایر در نظر دارد بزرگترین دانشگاه دنیا را در این شهر احداث کند.

شهرها