زلین | zlin

مشخصات شاخص

کشور: جمهوری چک
جمعیت: ۷۴,۹۹۷
پیش شماره تلفن: ۴۲۰+
ساعت:

شرح

 زلین شهری در جنوب شرقی موراویا در جمهوری چک ، محل استقرار منطقه زلین ، در رودخانه Dřevnice است. توسعه شهر مدرن از نزدیک با شرکت Bata Shoes و طرح اجتماعی آن ، که پس از جنگ جهانی اول توسعه یافته است ، در ارتباط است. از سال 1949 تا 1990 ، این شهر به گوتوالدوف تغییر نام یافت . اولین سابقه زلین به سال 1322 باز می گردد ، زمانی که به عنوان مرکز صنفی صنایع دستی برای مناطق اطراف Moravian Wallachia خدمت می کرد. زلان در سال 1397 به یک شهر تبدیل شد. در طول جنگ سی ساله ، ساکنان زلن به همراه افرادی از کل منطقه والاچیان قیامی را علیه سلطنت هابسبورگ رهبری کردند.پس از تأسیس تأسیس کارخانه کفش در سال 1894 ، این شهر به سرعت رشد کرد. کارخانه Baťa در جنگ جهانی اول ارتش Austro-مجارستان را تأمین کرد زیرا کل منطقه موراویا بخشی از امپراتوری بود. به دلیل رشد اقتصادی چشمگیر این شرکت و رونق روز افزون کارگران ، خود Baťa در سال 1923 به عنوان شهردار زلن انتخاب شد.

Baťa در سال 1922 به تولید کننده و بازاریاب پیشرو کفش در چکوسلواکی تبدیل شد. این کارخانه در زلین قبل از سال 1927 نوسازی و گسترش یافت. این شرکت علاوه بر تولید کفش ، به مهندسی ، شیمی ، فناوری لاستیک و بسیاری مناطق دیگر متنوع شده است. این کارخانه هزاران کارگر را که به زلین نقل مکان کرده و در آنجا در مناطق بزرگ و پر از باغ زندگی می کردند ، استخدام کرد. بین سالهای 1923 و 1932 ، تعداد کارمندان Baťa در زلین از 1800 به 17،000 افزایش یافت. جمعیت شهر از 5300 به 26400 نفر افزایش یافته است. در آن سال ها تعداد تجارت و صنایع دستی از 150 به 400 نفر افزایش یافت. به غیر از شرکت Baťa ، حدود پنج کارخانه کفش دیگر در این شهر وجود داشت. شبکه ای از مدارس با کیفیت ، یک بیمارستان بزرگ و تعدادی از انجمن های فرهنگی و تربیتی بدنی در اختیار ساکنان شهر قرار گرفت.

در سال های 1929-1932 ، Tomáš Baťa دفاتر شعبه در بیش از بیست کشور در اروپا از جمله انگلستان ، آفریقا ، آسیا ، ایالات متحده و کانادا راه اندازی کرد. فروشگاه ها و کارخانه های کفش در این کشورها از دفتر مرکزی زلان اداره می شدند. شركت Ba aa در سال 1932 در مجموع 31000 نفر استخدام كرد. توسعه معماری این شهر ترکیبی مشخص از دو دیدگاه فاضله شهری مدرنیستی است: اول با الهام از جنبش شهر باغ Ebenezer Howard  و دوم ردیابی خطوط آن به چشم انداز Le Corbusier از مدرنیته شهری. از همان ابتدا Baťa هدف ساخت باغ شهر را که توسط Ebenezer Howard پیشنهاد شده بود ، دنبال کرد. با این حال ، شکل شهر باید مدرن شود تا متناسب با نیاز شرکت و جامعه در حال گسترش باشد.معماری متمایز زلین توسط اصولی هدایت می شد که در کل توسعه بین جنگی آن کاملاً رعایت می شد. موضوع اصلی آن اشتقاق کلیه عناصر معماری از ساختمانهای کارخانه بود. جایگاه اصلی تولید صنعتی در زندگی ساکنان زلین برجسته شد. از این رو از همان مصالح ساختمانی برای ساخت کلیه بناهای عمومی استفاده شده است.

عنصر ساختاری معماری زلین یک خلیج مربع به طول 20 20 20 متر است. اگرچه توسط چندین تغییر اصلاح شده ، این سبک مدرنیستی بالا منجر به درجه بالایی از یکنواختی ساختمانها می شود. این ایده مرکزی و منحصر به فرد از یک شهر باغ صنعتی در همان زمان را برجسته می کند. کارکردگرایی معماری و شهری برای تأمین خواسته های یک شهر مدرن بود. سادگی ساختمانهای آن که به قابلیت سازگاری عملکردی آن ترجمه شده ، توصیف نیازهای زندگی روزمره بود.برنامه شهری زلین ایجاد František Lydie Gahura ، دانش آموز آتلیه لو Corbusier در پاریس بود. الهام لوکوربوزیه در اصول اساسی معماری شهر مشهود بود. در سفر به زلین در سال 1935 ، او به ریاست روش انتخابی برای خانه های آپارتمانی جدید منصوب شد. لو کوربوزیه همچنین کمیسیونی برای ایجاد برنامه برای گسترش بیشتر شهر و شرکت دریافت کرد. نقشه وی نمایانگر تغییر پارادایم از تصورات قبلی خود در مورد طراحی شهری بود. در اینجا او الگوی شهر متمرکز و انسانی را به نفع قالب شهری خطی کنار گذاشت. تغییر در تفکر لوکوربوزیه با کنار گذاشتن الگوی مسکونی به نفع بلوک های دال آزاد بازتاب پیدا کرد. با این حال ، طرح زلین او هرگز به طور کامل به تصویب نرسید.