زاجچار | Zaječar

مشخصات شاخص

کشور: صربستان
جمعیت: ۴۳,۸۶۰
پیش شماره تلفن: ۱۹(۳۸۱)+
ساعت:

شرح

زاجچار شهری در شرق کشور صربستان است. این شهر که در نزدیکی شهر باستانی گامزیگراد واقع شده، یکی از محبوب‌ترین شهرهای تاریخی صربستان می‌باشد. گامزیگراد را یکی از باشکوه‌ترین بناهای تاریخی صربستان نامیده‌اند که یادآور ابهت و عظمت روم باستان است. این شهر باستانی که در قرن سوم میلادی بنا شده، در یک سایت باستان‌شناسی بسیار مهم و مشهور واقع گردیده و مملو از قصرهای تاریخی، ستون‌های باستانی عظیم و حتی دربردارنده کاشی‌های ظریف با طراحی ماهرانه باستان است. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر تاریخی پرداخته است، با ما همراه شوید.

معرفی شهر زاجچار

زاجچار شهری است که در کشورهای مختلف نام‌های متفاوتی دارد. در صربستان به آن زاجچار، در رومانیا به زایسر، در مقدونیه ساچاپ و در بلغارستان زاجکار یا ساناپ معروف است. زاج در زبان‌های مختلف معانی متفاوتی یافته اما به ظاهر در اینجا به معنای شاخ است و در کل معنای مردی را می‌دهد که خرگوش را پرورش و نگهداری می‌کند. در رومانیایی نیز به معنای خدایان می‌پرسند(برای قربانی کردن) می‌باشد. با این وجود نام شهر به زبان انگلیسی Saitchar است. تمامی این‌ نام‌ها به افسانه‌ها و داستان‌ها شگفتی که در مورد تاریخ شهر گفته شده برمی‌گردد. این شهر محل زادگاه سه امپراطور روم باستان یعنی گالریوس، ماکسیمینوس و لیکینیوس بوده است.

شهر گامزیگراد

شهر باستانی گامزیگراد که در نزدیکی زاجچار واقع شده، در اواخر قرن سوم و اوایل قرن چهارم یعنی در اواخر دوره امپراطوری روم به دستور امپراطور کایوس والریوس گالریوس ماکسیمیانوس در منطقه فعلی گامزیگراد با قصرهای مستحکم به عنوان یادبودی برای مادر فلیکس رومولیانا ساخته شد. این سایت باستانی شامل استحکامات، یک کاخ زیبا در قسمت شمال غربی، معابد، حمام گرم و مجتمع یادبود است. این شهر باستانی یکی از هفت سازه عجیب در صربستان است.

جغرافیا

این منطقه در جنوب شرقی صربستان و در جنوب رود دانوب واقع شده است.

آب و هوا

آب و هوای مرطوب قاره‌ای که به آب و هوای مرطوب نیمه گرمسیری بسیار شبیه و نزدیک است بر این منطقه حاکم می‌باشد.