زاهدان | Zahedan

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۵۸۷٬۷۳۰
پیش شماره تلفن: ۵۴(۹۸)+
ساعت:

شرح

زاهدان یکی از کلان‌ شهرهای ایران در بخش‌های جنوب شرقی کشور است که با تمام زیبایی‌ها و قدمت تاریخی خود متاسفانه کمتر مورد توجه واقع شده است. این شهر که به عنوان مرکز استان سیستان و بلوچستان شناخته می‌شود، تنها چند سالی است که با توجه به طبیعت زیبای کویری و چشم نواز و اماکن تاریخی و توریستی خود در شمار شهرهای گردشگری جنوب شرق ایران قرار گرفته است. ایلیا گشت در این مقاله سفری به این شهر پر خاطره و زیبای مرزی ایران داشته، با ما همراه شوید. 

معرفی شهر زاهدان

زاهدان تنها روستایی کوچک و دور افتاده با نام دزداب یا دزاب در جنوب شرقی ایران، تا قبل از وقوع جنگ جهانی اول بود و ساکنین آن از طریق کشاورزی و تجارت زندگی خود را می‌گذارندند. آب آشامیدنی منطقه از طریق چند رشته قنات تامین می‌شد و تنها در منطقه شمالی آن یک دژ سنگی کوچک وجود داشت که مردم در اطراف آن ساکن شده بودند. با این وجود پس از جنگ جهانی اول و به دلیل موقعیت مناسب استراتژیک آن و هم مرزی با دو کشور افغانستان و پاکستان، شرایط مناسبی برای تجارت آن با کشور هند به وجود آمد. از آن پس دولت وقت ایران تصمیم به تاسیس مراکز اداری و دولتی با برآورد کم و کاستی‌های شهر شد و گروهی فرد متخصص را برای تاسیس گمرک از بلژیک وارد این روستا کرد. نام این شهر در سال 1308 و توسط رضا شاه از دزآب به زاهدان تغییر یافت. 

گردشگری

مسجد زرنج، مسجد شاه علی، خانه ایوبی، کاروان‌سرای نصرت آباد، تالاب هامون، روستای صخره‌ای تمین، موزه پست و ارتباطات و مجتمع تفریحی شبستان از جمله اماکن تفریحی و تاریخی زاهدان محسوب می‌شوند. 

جغرافیا

این شهر که در فاصله 1494 کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده، در نقطه اتصال پاکستان، خراسان و کرمان قرار گرفته است. شهرستان زابل از شمال، خاش از جنوب، فهرج از غرب و کشورهای پاکستان و افغانستان از شرق همسایه‌های آن به شمار می‌روند. در اطراف شهر نیز کوه‌های اشتران، انجیردان، جیکو، پیرخان و ملک سیاه قرار گرفته‌اند. 

آب و هوا

این منطقه جز مناطق گرم و خشک ایران است که تابستان‌هایی با روزهای بسیار گرم و شب‌های خنکی دارد. در زمستان‌ها هوای آن در روز نسبتا خنک و در شب به شدت سرد می‌شود که درست خاصیت مناطق کویری است. میزان بارش باران در زاهدان بسیار کم بوده و به ندرت پیش آمده که در این شهر برف ببارد. 

دیدنی‌ها