یکاترینبورگ | Yekaterinburg

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱٬۳۴۹٬۷۷۲
پیش شماره تلفن: ۳۴۳(۷)+
ساعت:

شرح

یکاترینبورگ | Yekaterinburg

یکاترینبورگ یکی از شهرهای بزرگ و مهم روسیه در استان سوردلوفسک می‌باشد که میزبان برخی از رقابت‌های جام جهانی 2018 روسیه شده است. این شهر که به عنوان یکی از بهترین مکان‌ها برای چشیدن عطر و طعم غذاهای محلی روسیه معرفی شده، مرکز استان سوردلوفسک و نیز مرکز صنعتی و فرهنگی ناحیه فدرالی اورال هم شناخته می‌شود. در این مقاله همراه با ایلیا گشت به معرفی این شهر که چهارمین شهر بزرگ روسیه است می‌پردازیم.

معرفی شهر یکتارینبورگ

نام سابق شهر یکاترینبورگ، سوردلفسک بوده که یاکوف اسوردلوف یکی از رهبران بلشویک گرفته شده بوده است. در سال 1723 به افتخار کاترین اول، همسر پیتر اول کبیر یکتانبرگ نام‌گذاری شد ولی پس از کشتار آخرین تزار روسیه در این شهر، در سال 1924 به سوردلفسک تغییر نام داده و باز نهایتا در سال 1991 نام قبلی خود را باز یافت. این شهر به عنوان یک مرکز تجاری که تامین کننده تمام ادوات آهنی برای منطقه اورال بود، رشد کرد و بعد از سال ۱۷۸۳، زمانی که ابر بزرگ راه سیبری از طریق این شهر ساخته می شد، اهمیت آن بیشتر شد. پس از سال ۱۸۷۸ راه آهن ترابری سیبری، این شهر را به سیبری متصل کرد.

ورزشگاه مرکزی 

این ورزشگاه که با ظرفیت 35 هزار نفر در سال 1975 تاسیس شد، به عنوان یکی از ورزشگاه‌های جام جهانی سال 2018 روسیه معرفی شده است.

اقتصاد یکاترینبورگ

این شهر مدرن به یکی از مراکز صنعتی مهم، به ویژه به علت داشتن مهندسی قوی، برای روسیه تبدیل شده است. ماشین آلات سنگین توسط شرکت بزرگ اورالمش آن تولید می‌شود. همچنین ماشین آلات متالورژی و شیمیایی، توربین، دیزل و توپ یاطاقان از دیگر صنایع مهم آن هستند. به علاوه خط آهن مهم همه قسمت‌های اورال و بقیه شهرهای مهم روسیه نیز از اینجا عبور می‌کنند.

جغرافیا

در مرکز غرب روسیه قرار گرفته، در امتداد رودخانه ایست(Iset) واقع شده که بخشی از رودخانه توبل (Tobl) معروف روسیه است. همچنین در دامنه شرقی کوه‌های اورال (Ural)، کمی نزدیک به مرز اروپا و آسیا می‌باشد. یکاترینبورگ در ۱،۰۳۶ مایلی (۱،۶۶۷ کیلومتری) شرق موسکو واقع شده است. این شهر، که بر روی یک الگوی منظم مشبک قرار گرفته است، در سراسر دره ایست (Iset) و تپه‌های اطراف آن گسترش می‌یابد، که در آن مجموعه‌ای از دریاچه‌های کوچک نیز قرار دارد.