یائونده (yaounde)

مشخصات شاخص

جمعیت: ۲,۷۶۵,۶۰۰
پیش شماره تلفن: ۲۳۷+
ساعت:

شرح

یائونده پایتخت کامرون و دومین شهر بزرگ کشور پس از بندر دوالا است. این منطقه در مرکز منطقه کشور در ارتفاعی حدود 750 متر از سطح دریا واقع شده است.

اقتصاد در یائونده

بخش اعظم اقتصاد یائونده متمرکز بر ساختار اداری خدمات ملکی و خدمات دیپلماتیک است. با توجه به این ساختارهای مرکزی با مشخصات بالا ، این شهراز زندگی و امنیت بالاتری نسبت به بقیه کامرون برخوردار است. صنایع عمده در یائونده شامل تنباکو ، لبنیات ، آبجو ، خاک رس ، کالاهای شیشه ای و چوب است. همچنین یک مرکز توزیع منطقه ای قهوه ، کاکائو ، کوپرا ، نیشکر و لاستیک است. ساکنان محلی درگیر کشاورزی شهری هستند. تخمین زده می شود که این شهر “50،000 خوک و بیش از یک میلیون مرغ” داشته باشد. در سال 2010 ، تحت شهردار ژان کلود آدسا ملینگی ، یائونده یک پروژه کاهش سیلاب ، کارشناسی ارشد برنامه بهداشتی شهر یائونده را آغاز کرد تا با “سیل های شدید شهر را 15 تا 20 بار در سال مختل کرده بود ، مقابله کند و 100000 نفر را تحت تأثیر قرار دهد. یک زمان.” پس از چهار سال ، تعداد دفعات جاری شدن سیل از پانزده به سه بار در سال کاهش یافته بود و موارد بیماری های ناشی از آب مانند حصبه و مالاریا تقریباً نیمی از آن کاهش یافته بود. اگرچه ملینگی در سال 2013 درگذشت ، مقامات محلی تلاش های خود را برای تحول در شهر ادامه می دهند. پیشرفت های مداوم در زیرساخت های بهداشتی تحت “برنامه 152 میلیون دلاری ، که عمدتاً توسط وام ها تأمین می شود ، عمدتا از سوی بانک توسعه آفریقا و آژانس توسعه فرانسه” انجام می شود ، که برای تکمیل در سال 2017 تعیین شده است.

علیرغم مسائل امنیتی و بحران های بشردوستانه که ملت مرکزی آفریقا را به ستوه آورده است ، اقتصاد آن پایدار است. در واقع ، فعالیت های اقتصادی تولیدی آن متنوع است و بخش خدمات حدود نیمی از کل تولید داخلی را شامل می شود. با این حال ، مانند بسیاری از کشورهای آفریقایی ، کامرون مدتهاست از فساد رنج می برد ، که تقریباً بر همه بخش ها ، به ویژه در پایتخت شهر حاکم است. درآمد نفت ، گاز و معدن به ندرت گزارش می شود ، که نشان دهنده پیوند گسترده است. علاوه بر این ، محافظت ضعیف از مالکیت واقعی و معنوی وجود دارد و سیستم قضایی در برابر دستکاری سیاسی آسیب پذیر است. براساس داده های شورای شهر یائونده ، بیش از 130 سیل در بین سالهای 1980 تا 2014 شهر را لرزاند و باعث تلفات گسترده و خسارات اقتصادی شد. با این حال ، از زمان ایجاد یک طرح جامع بهداشت برای رفع این مشکل ، سیل در شهر کاهش یافته است. اقدام دیگر ، جابجایی افراد ساکن در مسیرهای زهکشی و در مناطق سیلاب کم ارتفاع بود. مرکز شهر دارای دفاتر دولتی ، برخی هتل ها و بازار مرکزی است. ولسوالی باستوس که بیشتر خانه های آن متعلق به کامرون ها است ، سفارتخانه های خارجی و جوامع مهاجران اروپایی ، آمریکایی و سایر قاره ها است. کاخ ریاست جمهوری و مجتمع در منطقه Etoudi واقع شده است.

حمل و نقل در یائونده

فرودگاه بین المللی Yaoundé Nsimalen یک قطب مهم غیرنظامی است ، در حالی که در نزدیکی فرودگاه یائونده توسط ارتش استفاده می شود. خطوط قطار از غرب به سمت شهر بندر دوالا و از شمال به N’Gaoundéré حرکت می کنند. بسیاری از شرکت های اتوبوسرانی از شهر فعالیت می کنند. به ویژه در مناطق ناسام و موان. اتوبوس های مکرر در جاده بین یائونده و دوآلا حرکت می کنند که شاهد چندین تصادف مرگبار بوده است. زمان سفر از طریق جاده بین دوآلا و یاائونده تقریباً 3 ساعت است. ترافیک در شهر می تواند در روزهای هفته سنگین باشد اما در طول تعطیلات آخر هفته بسیار سبک است. این شهرپیشرفت قابل توجهی در زیرساخت ها ، به ویژه ساخت و ساز جاده ها داشته است.

آب و هوای یائونده

یائونده دارای آب و هوای مرطوب گرمسیری است و دمای آن در طول سال ثابت است. با این حال ، در درجه اول به دلیل ارتفاع ، درجه حرارت آنقدر گرم نیست برای شهری که در نزدیکی خط استوا قرار دارد انتظار داشته باشد. این شهردارای یک فصل مرطوب طولانی است و ده ماه بین مارس و نوامبر را پوشش می دهد. با این وجود ، میزان بارندگی در فصل مرطوب کاهش می یابد ، که در ماه های جولای و آگوست دیده می شود ، تقریباً دو فصل بارانی مجزا را به این شهر نشان می دهد. در درجه اول به دلیل کمبود نسبی بارش در طی این دو ماه است که این شهر بر خلاف آب و هوا موسمی گرمسیری ، دارای آب و هوای مرطوب و خشک گرمسیری است.