شی آن | Xi’an

مشخصات شاخص

کشور: چین
جمعیت: ۸٫۴۶ میلیون نفر
پیش شماره تلفن: +۸۶/۲۹
ساعت:

شرح

شی آن، یکی از شهرهای زیبای کشور جمهوری خلق چین است. این شهر از قدمت تاریخی و فرهنگی بالایی برخوردار است. جمعیت آن در سال ۲۰۰۸ میلادی برابر ۴،۳۰۵،۵۳۶ نفر تخمین زده شده است. شی آن  مرکز استان شاآن‌شی است که بیش از هشت میلیون و دویست و پنجاه هزار نفر جمعیت دارد.

پیشینه

شی آن باستانی ترین پایتخت چین و حتی جهان به شمار می رود . این شهر طی 13 سلسله سلاطین چین  پایتخت و در طول تاریخ  فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشته است. در کتب تاریخی نام باستانی شی آن «چانگ آن» به ثبت رسیده است، در طول تاریخ ، از قرن ۱۱ پیش از میلاد تا ۱۹ میلادی،همراه با شکست ها و پیروزی های متداوم پای بر جا به زندگی خود ادامه داده و در دل خود آثار و یادگاران دوران دوردست را حفظ کرده است。

شی آن شهریست انباشته از تاریخ و قدمت. شهری که پایتخت سلسله های متعدد و مهم کشور چین بوده و حتی می توان گفت یکپارچگی کشور چین و تبدیل شدن آن به ابرقدرت دیروزی و امروزی، مدیون این شهر است. شی آن خواستگاه بسیاری از مفاهیم تاریخی کشور چین نیز هست تا حدی که مختصات جغرافیایی این شهر در بوجود آمدن برخی عبارات و آداب موجود در زبان و فرهنگ باستانی چین موثر بوده و امروزه نیز از آنها بهره کافی برده می شود. این شهر پس از پایتختی سیزده سلسله پر فراز و نشیب، امروزه با اقتدار و صلابت کامل در برابر دیدگان شگفت زده بازدیدکنندگانی از سراسر جهان قرار گرفته است.

سر آغاز جاده باستانی

 شی آن نخستین ایستگاه یا به عبارتی دیگر نقطه سر آغاز جاده باستانی و کهن ابریشم و شاهراه اقتصادی دنیای شرق به غرب است.

دلایل بسیاری وجود دارد که شی آن به عنوان پایتخت سلسله های متمادی از سده یازدهم پیش از میلاد تا سده نوزدهم میلادی انتخاب شده است. یکی از این دلایل که همواره در زندگی مردم سرزمین چین مهم و تاثیرگذار است، اصول و باورهای فنگ شویی است. شی آن از نظر اصول فنگ شویی یکی از بهترین مناطق برای استقرار دستگاه حکومتی و سامانه های مهم دولتی است. کوه های «هوا شان» و «چین» و رودخانه «وی» که از شاخه های رود زرد است و باد های موسمی که از سوی کوه ها به سمت شهر می وزند، شی آن را از نظر اصول فنگ شویی در حالت تعادل و تعامل قرار داده است.

موقعیت جغرافیایی دلیل دیگری برای برگزیدن این شهر به عنوان پایتخت است. شهری که می توان گفت در مرکزی ترین بخش چین قرار گرفته است و دسترسی آن به شاهراه های دریایی و زمینی، موقعیت راهبردی و شرایط اقلیمی، بخت شیان را برای پایتخت بودن بالاتر برده و آن را مورد توجه امپراتوران زمان قرار داده بود. از سوی دیگر قدرت و برتری حکومت های منطقه نیز دلیل مهمتری برای مرکزیت شیان به شمار می رفته است.

از سوی دیگر این شهر را می توان اولین پایتخت چین متحد و یکپارچه نیز دانست. شانزدهمین امپراتور سلسل «چین»، امپراتور «چین شی هوانگ» با صلابت و قدرتنمایی خود و جنگ های پی در پی، توانست سرزمین چین را که در میان هفت امپراتوری محلی کوچک و بزرگ تقسیم شده بود، متحد سازد و خود را اولین امپراتور چین نام دهد. به دستور این امپراتور بود که «ارتش سفالی» بنا شد و امروزه اعجوبه هشتم جهان نام گرفته است.

شهر امروزی شی آن:

شی آن در مرکز چین واقع است که مساحت آن حدود 101 هزار کیلومتر مربع است و در سال 2010 ، جمعیت آن به 8.46 میلیون نفر رسیده است. شهر امروزی شی آن در مقایسه با شی آن دیروزی کمی کم تکاپوتر شده و پویایی روزگاران گذشته را ندارد. تنها فعالیت اقتصادی کلان این شهر گردشگری است و در اطراف و همچنین شهرهای دیگر استان «شان شی» که شی آن  مرکز آن است، صنایع خرد و کلانی در حال پا گرفتن هستند که بیشترین تاثیر منفی را بر آب و هوای شهر گذاشته است.

بزرگترین کارخانه سامسونگ در جهان در شهر شی آن

 اما یکی از اقدامات بسیار جالب توجه در راستای بازگرداندن پویایی اقتصادی به شهر باستانی، ساخت بزرگترین کارخانه سامسونگ در جهان در این شهر است. ساخت این کارخانه که حتی از کارخانه مرکزی خود در کشور کره جنوبی هم بزرگ تر است، با رایزنی ها و مساعدت استانداری استان شان شی با شرکت سامسونگ از ماه های میانی سال ۲۰۱۳ میلادی آغاز شده است. راه کار امروزی برای بازگرداندن اهمیت و شکوفایی اقتصادی به این شهر بسیار کار ساز بوده و موجب کار آفرینی در سطحی کلان شده است.

در بخش مرکزی شهر خیابان خوراک های اسلامی قرار دارد. همه به شما که به خصوص غیر چینی هستید، خوراکی تعارف می کنند و رهگذران را به مغازه شان برای خرید سوغاتی یا خوردن خوراک می کشانند. اینجا خیابان مسلمانان است و واقعیت مسلمان بودن این مردم در ادب و رفتار آنها خلاصه می شود. بوی نان تازه، حلوای شیرین که به سلیقه خوراکی ایرانی ها سازگار است. بر سر در بیشتر خانه ها کاشی کاری یا تابلو اسما متبرکه دیده می شود.

در هزار و دویست سال پیش این مسجد جامع شهر شی آن در مرکز شهر بنا شده است. در کل مسجد از نظر معماری و حتی کاربری در چین با دیگر کشورها تفاوت هایی دارد. مسجد معنای دیگری برای مسلمانان چین دارد. مسجد تنها محل عبادت نیست. این مکان مقدس که در کشور های مسلمان تا حدودی آغشته به تجمل گرای و روزمرگی شده است، حیات دیگری داشته و معنای وسیع تری دارد.

ارتش سفالی:

ارتش سفالی شهر با نام عجایب هشتم دنیا نیز شناخته می شود. پس از دیدن این عجایب هشتم جهان، باید گفت که نه تنها این مجموعه تاریخی کم از عجایب دیگر دنیا ندارد، بلکه از نظر حفاظت و جذابیت نیز در رتبه ای بالا تر از دیگر آثار بنام دنیا قرار گرفته است.

موزه ارتش تراکوتا که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. شی آن خواهر خوانده اصفهان است.دیوار تاریخی شهر و مقبره چین شی هوان در ۳۰ کیلومتری شرق شهر شی‌ آن از دیگر جاذبه های آن هستند.

دیدنی‌ها