شیامن | Xiamen

مشخصات شاخص

کشور: چین
جمعیت: ۱٬۸۶۱٬۲۸۹
پیش شماره تلفن: ۵۹۲(۸۶)+
ساعت:

شرح

شیامن شهری در استان فوجیان چین است که در سواحل جنوب شرقی این کشور واقع شده و یکی از شهرهای بسیار زیبا و توریستی این کشور محسوب می‌شود. این شهر که بیشتر شهرت خود را مدیون سواحل فوق‌العاده زیبا و دریای جذاب و بی‌مثالش است، سالانه حدود 10 میلیون توریست را به خود جذب می‌کند. این شهر که از نظر تاریخی نیز قدمتی کهن دارد، به عنوان یک شهر مهم در زمینه ورزش‌های دریایی شناخته می‌شود. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این جزیره زیبای چینی پرداخته است، با ما همراه شوید. 

معرفی شهر شیامن

شیامن به عنوان یکی از پیشروترین شهرها در زمینه مناطق مخصوص اقتصادی در چین شناخته می‌شود، از همین‌رو نام آن‌را شیامن به معنای دروازه چین نهاده‌اند. از طرفی به دلیل وجود هزاران مرغ ماهی‌خوار در این منطقه که به اگرت شهرت دارند، به جزیره اگرت نیز معروف شده است. این شهر جز چهار بندر تجاری‌ای بود که همراه شهرهای فوژو، نینگبو و شانگهای، پس از شکست چین از بریتانیا در جنگ تریاک نخست و اشغال هنگ کنگ توسط نیروهای بریتانیایی دروازه آن به روی تاجران خارجی باز شد. در سال ۱۹۷۰ و با اجرایی کردن سیاست‌های اصلاح‌طلبانه، شیامن به یکی از مناطق ویژه اقتصادی چین تبدیل شد. بودیسم، تائویسم و کنفوسیانیسم جز پرطرفدارترین ادیان در این منطقه محسوب می‌شوند که در رده بعد از آن‌ها مسیحیت و اسلام قرار می‌گیرند. 

اقتصاد

ماهیگیری، کشتی سازی، مواد غذایی، دباغی، منسوجات، ماشین آلات، صنایع شیمیایی، مخابرات و خدمات مالی مهم‌ترین صنایع این شهر محسوب می‌شوند. 

گردشگری

از معروف‌ترین جاذبه‌های توریستی آن می‌توان به معبد نانپوتو، باغ گیاه‌شناسی، موزه پیانو گولانگیو، باغ شوژوانگ، دژ کوه هولی، باغ یویوان، باغ یوانبو، موزه چینی‌های مهاجر و آکواریوم دنیای زیر آب اشاره نمود.

جغرافیا

این شهر در استان فوجیان در خلیج یانگانگ و در جنوب شرقی چین و در کنار تنگه تایوان قرار گرفته است. هولی، سیمینگ، جیمی، تونگان و شیانگان 6 بخش اصلی شهر را تشکیل می‌دهند. 

آب و هوا

آب و هوای نیمه گرمسیری با تابستان‌های طولانی و گرم و مرطوب و زمستان‌های کوتاه، معتدل و خشک از ویژگی‌های اقلیمی این منطقه به شمار می‌رود. 

هتل‌ها

دیدنی‌ها