ووهان | Wuhan

مشخصات شاخص

کشور: چین
جمعیت: ۹٬۷۸۱٬۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۰۰۲۷
ساعت:

شرح

ووهان | Wuhan

ووهان یکی از شهرهای کشور جمهوری خلق چین است. این شهر ششمین شهر پرجمعیت چین است. جمعیت آن در سال ۲۰۱۰ میلادی برابر ۹٬۷۸۱٬۰۰۰ نفر بوده‌ است. 

این منطقه برای نخستین بار پیرامون سه هزار سال پیش مسکونی شد. در روزگار دودمان هان، بندر هانیانگ از بندرهای نسبتاً پرجنب‌وجوش چین بود. در سدهٔ سوم پس از میلاد یکی از نام‌آورترین نبردهای تاریخ چین یعنی نبرد تخته‌ سنگ‌های سرخ در نزدیکی ووهان رخ داد. این نبرد رویداد اصلی در داستان سه پادشاهی نیز هست.

این شهر بعد از شانگهای، مسکو، پکن و لندن، پنجمین شهر بزرگ دنیاست. به واسطه وسعت شبکه حمل و نقل عمومی در این شهر، گاهی اوقات از ووهان با نام شیکاگوی چین یاد می‌شود.

همچنین، دریاچه شرقی با مساحتی برابر با ۳۳ کیلومتر مربع، که بزرگترین دریاچه شهری در چین می با شد؛ یکی از جاذبه‌های توریستی این شهر است..مکان‌های فرهنگی زیادی در ووهان با جاذبه‌های گردشگری فراوان وجود دارد که برای آن‌ها که به تاریخ علاقه‌مندند، بازدید از این شهر فرصتی فوق‌العاده به حساب می‌آید.

معماری بی نظیر معبد گوئیان در جاده Cuwei و آثار به جا مانده در آن‌جا از جمله مجسمه‌ها، تندیس‌ها، کتاب مقدس بودائیان و پیشینه‌های باستانی، همه بازگوی همان جمله‌اند که گفتیم؛ بازدید از این شهر فرصتی فوق‌العاده برای تاریخ‌دوستان می‌باشد.آب و هوای شهر ووهان چین نیمه گرمسیری، شرجی و ۴ فصل می‌باشد و بارش باران در این شهر فراوان اتفاق می‌افتد.

گردشگری

 به لحاظ تاریخی، این شهر خود از ادغام سه شهر دیگر به نام‌های پووچانگ، هانکو و هانیانگ به وجود آمده است. این منطقه در تلاقی رودخانه‌های هان و یانگتزه قرار گرفته است. به دلیل مرکزیت آن، به عنوان مرکز مهم حمل و نقل بین شهری شناخته می‌شود و از این شهر، به تمام نقاط کشور امکان دسترسی وجود دارد.

مکان‌های فرهنگی زیادی در ووهان با جاذبه‌های گردشگری فراوان وجود دارد که برای آن‌ها که به تاریخ علاقمندند، بازدید از این شهر فرصتی فوق‌العاده به حساب می‌آيد.

معماری بی نظیر معبد گوئیان در جاده Cuwei و آثار به جا مانده در آن‌جا از جمله مجسمه‌ها، تندیس‌ها، کتاب مقدس بودائیان و پیشینه‌های باستانی، همه بازگوی همان جمله‌اند که گفتیم؛ بازدید از این شهر فرصتی فوق‌العاده برای تاریخ‌دوستان است.

این معبد یکی از ۴ معبد اصلی و بزرگ چین است و سه تای دیگر عبارت‌اند از معبد بائوتونگ، معبد گوده و معبد ژنگ‌جو. شاید یکی از مهم‌ترین نمادهای شهر ووهان، برج Yellow Crane در تپه Snake باشد.

این برج در سال ۲۲۳ میلادی ساخته شده و حدود ۵۰ متر ارتفاع دارد. این برج که یکی از ۴ برج بزرگ چین به حساب می‌آید، سلسله‌های متعددی را به خود دیده و الهام‌بخش شعر Cui Hao شده است.

موزه استانی هوبئی، یکی از شناخته‌شده‌ترین موزه ها در چین می‌باشد. این موزه میزبان حدود ۲۰۰ هزار عتیقه، از جمله شمشیر گوجیان، آلات موسیقی باستانی، ظروف چینی و سفالی و گنجینه‌هایی بسیار ارزشمند می‌باشد. این شهر به عنوان یکی از مراکز مهم تحصیلات عالی نیز شناخته می‌شود و حدود ۳۵ موسسه عالی را در خود جای داده است.

دانشگاه ووهان در سال ۱۸۹۳ و بر روی سواحل دریاچه Donghu ساخته شده است و محیط بسیار زیبایی دارد. معماری آن ترکیبی دلنشین از معماری چینی و غربی بوده و با فضاهای سبز و جنگلی اطرافش، زیبایی شگرفی به خود می‌گیرد.

یکی از بهترین زمان‌ها برای حضور در این دانشگاه ماه مارس است؛ چرا که در این ماه، درختان گیلاس، هلو و آلو شکوفه می‌زنند و منظره‌ای عالی به وجود می‌آورند. ساختمان‌ها و آپارتمان‌های این شهر شکلی عادی دارند که منجر به خلق فضاهای عمومی بیرونی شده است. باغ Wuhan Botanical منطقه‌ای پر از گل‌های شگفت‌انگیز و عجیب و غریب می‌باشد.

دریاچه شرقی، یکی از بزرگ ترین و احتمالا معروف‌ترین آثار طبیعی شهر بوده و حدود ۳۳ کیلومتر مربع مساحت دارد. گل‌های ارکیده در فصل بهار، نیلوفرهای آبی در فصل تابستان و گل‌های اسمانتوس و گیلاس نیز در پاییز و زمستان می‌رویند.

آب و هوای این شهر نیمه گرمسیری، شرجی و ۴ فصل است  و بارش باران در این شهر فراوان اتفاق می‌افتد. این شهر با تابستان‌های خیلی شرجی‌اش شناخته می‌شود.

در تابستان ممکن است درجه حرارت هوا به ۲۶ درجه‌ سانتی‌گراد یا حتی بیشتر برسد. به هر حال، سال‌هاست که این شهر  دیگر جزو شهرهای گرم چین محسوب نمی‌شود.

در بهار و پاییز هوا عموما معتدل می‌باشد؛ اما زمستان‌های آن سرد و همراه با بارش برف می‌باشد. میانگین ماهانه دمای ۲۴ ساعته در این شهر از ۴ درجه سانتی‌گراد در ژانویه تا ۲۹.۱ درجه سانتی‌گراد در جولای متفاوت است.