ویلتشر | Wiltshire

مشخصات شاخص

کشور: انگلستان
جمعیت: ۷۱۶,۴۰۰
پیش شماره تلفن: ۰۳۷(۴۴)+
ساعت:

شرح

ویلتشر | Wiltshire

ویلتشر یا ویلت‌شایر، شهرستانی در جنوب غربی انگلستان که کاملا در خشکی محصور شده است. هرچند این شهر، یکی از شهرهای دور از دریا در انگلستان است اما زیبایی‌ها و جاذبه‌های طبیعی و خاص منحصربه فرد خود را دارد. یکی از قدیمی‌ترین شهرهای دنیا و جز اولین سکونت‌گاه‌‌های بشری محسوب می‌شود که یادگارهای فوق‌العاده‌ اسرارآمیزی را از آن زمان در دل خود جای داده که با طبیعت زیبا و سرسبزش همراه شده و آن‌را به یکی از جذاب‌ترین شهرهای توریستی دنیا تبدیل نموده است. ایلیا گشت در این مقاله قصد در معرفی این شهر کهن دارد، با ما همراه شوید.

معرفی ویلتشر

ویلتشر یکی از قدیمی‌ترین شهرهای انگلیس و جهان و در واقع جز اولین سکونت‌گاه‌های بشری است که احتمال سکونت انسان در آن به هشت هزار سال پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد. این احتمال به دلیل یافتن مقبره‌های سنگی و پشته‌های مخصوص دفن اجساد در این منطقه است. در واقع این شهرستان یکی از مرموزترین مناطق تاریخی روی زمین است که تاریخ‌نگاران و باستان‌شناسان، عتیقه شناسان حتی معماران بسیاری را به خود جذب کرده و مردم بسیاری نیز برای دیدن یادگارهای پیشاتاریخی در این منطقه به آنجا سفر می‌کنند. از معروف‌ترین و البته اسرارآمیزترین بناهای تاریخی این منطقه می‌توان به سازه مهندسی استون هنج اشاره نمود.

استون هنج 

البته استون هنج، یکی از معروف‌ترین سازه‌های مهندسی پیشاتاریخی در جهان است. اما نمایی که امروزه از استون هنج در ذهن همه شکل گرفته تنها یکی از بناهای استون هنج به نام استون هنج 3 است که ساخت آن به حدود 2200 تا 1500 سال پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد. از همین‌رو این سازه کم و بیش معاصر با پایان دوران اهرام در مصر و شهر اور در میان‌رودان است. نخستین مقبره‌های سنگی و پشته‌های مخصوص دفن اجساد و سازه‌های چوبی در نزدیکی محوطه استون هنج، به اهمیت آیینی و اعتقادی این منطقه اشاره دارد.

در 3100 سال پیش از میلاد بنای استون هنج 1 پایه‌گذاری و حلقه‌ای از گودال‌ها حفر می‌شوند. در 2600 سال قبل از میلاد استون هنج 2 ساخته شده و کورسوس‌ها(گونه‌ای سازه یادمانی) بنا می‌شوند که حلقه‌ای دوگانه از سنگ‌های کبود ساختار اولیه سازه را مشخص می‌کنند. حدود 2200 سال پیش از میلاد نیز بنای استون هنج 3 آغاز می‌شود. این بنا با استفاده از سنگ‌های سارسن ساخته می‌شوند. نهایتا در 1500 سال پیش از میلاد نیز با کنده شدن حلقه‌های Y و Z، ساخت و سازها در استون هنج به پایان می‌رسد.

در مورد این بناها سال‌های سال است که سوالات و معماهای بسیاری ذهن کاوشگران را درگیر نموده، اینکه این بناها جدا برای چه به کار می‌رفته‌اند و چگونه ساخته شده‌اند؟ آیا اینجا تنها مکانی برای برگزاری مراسمات مذهبی و آیین‌های خاص باستان بوده یا برای تشخیص اتفاقات نجومی به کار می‌رفته است؟ تحقیقات باستان شناسان همچنان ادامه دارد و این بناها هرساله میزبان یک میلیون گردشگر کنجکاو از سراسر دنیا می‌باشند. 

جغرافیا

شهرستان‌های دورست، سامرست، همپشر، گلاسترشر، آکسفوردشر و برکشر از همسایگان هم مرز شهرستان ویلتشر هستند. از سال 1930 شهرک تروبریج مرکز این شهرستان معرفی شده است. ویلتشر دارای دو ناحیه است که یکی از آن‌ها سویندون نام دارد. 

آب و هوا

ویلتشر آب و هوایی معتدل با روزهای آفتابی بیشتر، پربادتر و بارندگی کمتر آسمانی صاف‌تر و کم ابرتر، نسبت به شهرهای ساحلی انگلیس دارد. 

دیدنی‌ها