ویکلو | Wicklow

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱۴۲٬۳۳۲
پیش شماره تلفن: ۱(۳۵۳)+
ساعت:

شرح

ویکلو | Wicklow

ویکلو در واقع شهرستانی سرسبز در استان لنیستر در کشور جزیره‌ای بسیار زیبای ایرلند است که در بخش شرق میانه این کشور واقع شده است. البته این شهرستان بیشتر شهرت و محبوبیت خود را مدیون پارک وحشت بسیار استثنایی و منحصر به فرد ویکتوریا است که بازدید از آن با مجسمه‌های عجیب غریب و ترسناک بیشتر از اینکه مفرح و لذت بخش باشد، وحشت‌آور است!. این شهرستان زیبای ایرلندی با وجود طبیعیت سرسبز، کوه‌های دیدنی و جذاب و آب و هوای مناسب خود این روزها به یکی از بهترین مقاصد توریست‌پذیر دنیا تبدیل شده است. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی آن پرداخته، با ما همراه شوید.

معرفی شهر ویکلو

در سال 1606 در کشور ایرلند تصمیماتی مبنی بر به روز رسانی شهرستان‌های سنتی گرفته شد و بر پایه‌ی آن شهرستان ویکلو نیز که آخرین بخش از این شهرستان‌های سنتی بود، در زمینی که قبلا متعلق به شهرستان‌های کارلو و دوبلین بود به عنوان یک شهر جدید و مجزا تاسیس شد. پس از آن نیز در سال 1957 مرزهای آن توسط دولت محلی گسترش یافت و باز هم از زمین‌های شهرستان دوبلین جدا و به ویکلو با صلاحیت و اختیارات شورای شهر آن تعلق گرفت. نام آن نیز از شهر قدیم ویکلو گرفته شد که خود واژه‌ای مشتق شده از زبان نورس باستان یعنی (Víkingaló) بوده و به معنی “علفزار وایکینگ‌ها” می‌باشد. با این وجود در زبان محاوره به معنای باغ ایرلند است. این شهرستان از نظر بزرگی هفدهمین شهرستان بزرگ ایرلند و از نظر جمعیتی شانزدهمین آن‌ها است. 

جغرافیا و آب و هوا

بزرگ‌ترین منطقه مرتفع مستمر ایرلند را این شهرستان با رشته کوه ویکلو، شامل می‌شود که پس از شهرستان کری به عنوان مرتفع‌ترین شهرستان در ایرلند نیز شناخته می‌شود. همسایه‌های آن از جنوب شهر وکسفورد، از جنوب غربی شهر کارلو، از غرب شهر کیلدر و از شمال شهر دوبلین می‌باشند. در بخش غربی و در مرز با شهر کارلو رودخانه  سالنی وجود دارد. دریاچه‌های کوچک اما متعدد بسیاری نیز که عمدتا در دره‌های کوهستانی یا سیرک‌های یخچالی واقع شده‌اند، در اطراف شهر دیده می‌شوند. این شهر نیز مانند سایر شهرهای شمال‌غرب اروپا آب و هوای دریایی را با تابستان‌های سرد و زمستان‌های خفیف با کاهش شدید دما تجربه می‌کند.