ولگوگراد | Volgograd

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱،۰۰۰،۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۸۴۴(۷)+
ساعت:

شرح

ولگوگراد | Volgograd

ولگوگراد شهری در استانی به همین نام در جنوب غربی روسیه و در کنار رودخانه معروف ولگا می‌باشد. شهرت و محبوبیت این شهر بیشتر به سبب وقوع نبردهای مهم در زمان جنگ جهانی دوم است که شاهد عملیات بارباروسا در سوم فوریه 1943 بوده و در این عملیات پس از چندین ماه درگیری خونین ارتش آلمان نازی و متحدان آن شکست خوردند. این جنگ با توجه به حمله مستقیم به غیر نظامیان و شدت نبرد تن به تن یکی از بزرگ‌ترین و خونبارترین درگیری‌های تاریخ بشریت شده است. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر تاریخی پرداخته است.

معرفی شهر ولگوگراد

ولگوگراد که از سال 1598 میلادی به نام تزاریتسین (تزاریتسا) شناخته می‌شد بعدها و در سال 1961 به استالینگراد شهرت یافت و با وجود اینکه بیش از هر چیز به خاطر نبرد استالینگراد و بناهای یادبود از دوران جنگ مشهور است، دارای جاذبه‌های متعددی است که توانسته گردشگران بسیاری را به خود جذب کند. به همین دلیل در گوشه و کنار این شهر، تندیس‌های زیادی ساخته شده که هر کدام یادآور یک واقعه‌ی تاریخی یا یکی از افراد سرشناس شهر است. البته منطقه‌ی مرکزی شهر، فضایی مدرن و باغ‌هایی برای گردش و تفریح دارد و به نظر می‌رسد که با خاطرات تلخ جنگ، خداحافظی کرده است. 

ورزشگاه

ورزشگاه ولگوگراد آرنا این شهر که در ابتدای سال 2015 شروع و در سال 2017 ساخت آن تمام و افتتاح شد با ظرفیت 45568 نفر میزبان چند بازی از رقابت‌های جام جهانی 2018 روسیه است. 

گردشگری

بنای یادبود مامایف کورگان که در مورد جنگ جهانی دوم و قهرمانان کشور روسیه است، ایستگاه مرکزی قطار که یکی از زیباترین ایستگاه‌های قطار کشور است، خانه پاولوف، دریاچه التون، ساختمان اصلی تئاتر موزیکال شهر، آسمان نمای شهر و نیز لذت بردن از سواحل زیبای رود ولگا از جمله جاذبه‌های توریستی و اماکن تفریحی و گردشگری شهر هستند.

آب و هوا

این شهر که به دلیل قرارگیری در کنار رودخانه ولگا از آب و هوای مطلوبی برخوردار شده در تمام سال شاهد بارش فراوان باران حتی در ماه‌های خشک سال است. متوسط بارندگی سالانه آن 380 میلی‌متر و میانگین دمای آن 8/3 سانتی‌گراد است.

هتل‌ها