ووی وودینا | Vojvodina

مشخصات شاخص

کشور: صربستان
جمعیت: ۱,۹۳۱,۸۰۹
پیش شماره تلفن: ۳۸۱+
ساعت:

شرح

ووی وودینا در واقع استانی خود مختار در قسمت شمالی کشور صربستان به پایتختی شهر نوی‌ ساد است که در دشت پانونی قرار گرفته است. این استان که شهر نووی ساد را همچون نگینی در قلب خود دارد، یکی از زیباترین و سرسبزترین استان‌های کشور صربستان می‌باشد. این منطقه در جمهوری سوسیالیستی صربستان، مملو از آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری منحصر به فرد و فوق‌العاده زیبا است و به تازگی بسیار مورد توجه و استقبال گردشگران در سراسر دنیا قرار گرفته و محبوبیت به‌سزایی یافته است. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این استان زیبای صربی پرداخته با ما همراه شوید.

معرفی ووی وودینا

ووی وودینا که مشتق شده از واژه وایوودا از زبان اسلاویکی است، در صربستان به طور خاص قلمرو معنی می‌شود. تاریخ برای این منطقه به دوران نوسنگی و وجود دو فرهنگ باستانی استارچوو و وینچا برمی‌گردد و سپس به عنوان یکی از اولین سکونت‌گاه‌های مهاجران هندواروپایی در 3200 سال قبل از میلاد مسیح شناخته می‌شود. پس از آن در طول عصرهای انوانی و برنز و آهن چندین فرهنگ باستانی دیگر در این منطقه شکل گرفت که آثار آن‌ها هنوز هم در بعضی نقاط آن قابل مشاهده هستند. امروزه این منطقه به صورت خود موختار و توسط رییس جمهور و وزرای کابینه‌اش اداره می‌شود و متشکل از شهرهای کیکیندا، نووی ساد، سابوتیکا، زرنجانین، پانچوو، سامبر، سرمسکا میتررویکا و درشت به مرکزیت نووی ساد می‌باشد.

اقتصاد

قرار گرفتن در وسیع‌ترین و حاصلخیزترین دشت سرزمین صرب‌ها که تا جنوب مجارستان و شرق کروواسی گسترده شده و در مجاورت رود دانوب، این منطقه را از نظر کشاورزی بسیار غنی ساخته است. به‌گونه‌ای که زمانی این منطقه، مرکز کشاورزی نوین یوگسلاوی شناخته می‌شده و امروزه نیز همان مسیر را در دولت صربستان ادامه داده و قدم‌های بزرگی در مسیر توسعه برداشته است. از طرفی نیز صنایع مربوط به دو ماده سوختنی نفت و گاز این کشور نیز در این منطقه متمرکز شده است. 

جغرافیا

این استان در شمال صربستان و در جنوب شرقی دشت پانونی واقع شده، در شمال خود با کشور مجارستان و در شمال غرب و غرب خود با کشور کروواسی و در شرق با کشور رومانی همسایه می‌باشد. همچنین دو روخانه دانوب و تیسا از میان این منطقه می‌گذرند.