شهر بیتوریا اسپانیا

Vitoria-Gasteiz

مشخصات شاخص

کشور: اسپانیا
جمعیت: ۲۳۸٬۲۴۷
پیش شماره تلفن: ۹۴۵(۳۴)+
ساعت:

شرح

بیتوریا دومین شهر پرجمعیت سرزمین باسک و مرکز استان آلاوا در کشور اسپانیا است. همچنین این شهر به عنوان مرکز و پایتخت بخش خودمختار باسک نیز شناخته می‌شود. این شهر تاریخی زیبا که از نظر امکانات و رفاه زندگی جز پنج شهر برتر اسپانیا محسوب می‌شود، در سال 2012 عنوان پایتخت سبز اروپا را برای خود کسب نمود. از همین‌رو می‌توان گفت که سرانه فضاهای سبز و سرانه فضاهای فرهنگی آن در کل اسپانیا بی‌نظیر بوده و به همین جهت یکی از ایده‌آل‌ترین مقاصد گردشگری اسپانیا می‌باشد. همراه ایلیا گشت به این شهر سبز اسپانیایی سفر کنید.

تاریخچه ی شهر بیتوریا اسپانیا

بنیاد شهر بیتوریا را در سال 581 میلادی لئوویلدو پادشاه ویسگوتی اسپانیا به عنوان شهر ویکتوریاک در این منطقه بنا نمود و تلاش کرد که جشن پیروزی خود در برابر واسکون‌ها، در این منطقه را از رومی‌ها تقلید نماید. بعدها شاه نابارا ملقب به سانچوی ششم یا خردمند، در سال 1181 در بالای تپه‌ای در نزدیکی شهر قدیمی دژی تاسیس کرد که 19 سال بعد به دست سربازان شاه کاستیل معروف به آلفونسوی هشتم افتاد.

این شهر در طی حیات خود بارها مورد هجوم و حمله امپراطوری‌های مختلف بوده تا اینکه به محل شکست سربازان ناپلئون از سربازان دوک ولینگتون تبدیل شد و اشغال شهر توسط نظامیان فرانسه در این منطقه به پایان رسید. به همین جهت تندیسی در میدان اصلی شهر قرار گرفته که یادبودی برای استقلال شهر است. 

اقتصاد بیتوریا 

اقتصاد بیتوریا از بخش‌های گوناگونی تشکیل شده که همه‌جوره در راه پیشرفت و توسعه شهر در تلاش هستند. هنر، آموزش و پرورش، مراقبت‌های بهداشتی، تجارت، صنایع هواشناسی و هواپیما، صنعت خودرو سازی و حتی معماری آن روز به روز در حال رونق بیشتری هستند تا بالاترین سطح استاندارد زندگی را برای این شهر فراهم نمایند. 

جاذبه های گردشگری بیتوریا

کلیسای جامع سانتا ماریا متعلق به قرن 14 میلادی، تندیس یادبود پلازا دلا ویرگن در میدان اصلی بلانکا، کلیسای سنت پیتر حواری، محله کاسا دل کوردن یادگاری از قرن 15 میلادی، موزه هنرهای معاصر آرتیوم باسک و جشنواره‌های سالانه بین‌المللی موسیقی را می‌توان چند نمونه از جاذبه‌های گردشگری این شهر دانست.

آب و هوای شهر بیتوریا

بیتوریا نیز مانند دیگر شهرهای سرزمین باسک از اقلیم اقیانوسی برخوردار است، اما زمستان‌های بسیار سردتری نسبت به مناطق ساحلی پایین‌تر خود با بارش فراوان برف و تابستان‌های گرم‌تری را سپری می‌کند. 

دیدنی‌ها