ویلنیوس | Vilnius

مشخصات شاخص

جمعیت: ۵۲۳٬۰۵۰
پیش شماره تلفن: ۵۲(۳۷۰)+
ساعت:

شرح

ویلنیوس که بزرگترین شهر و پایتخت کشور لیتوانی است، به عروس زیبای دریای بالتیک شهرت یافته که با زیبایی منحصر به فرد و شمایل قرون وسطایی خود مقصدی بی‌نظیر برای تفریح و گشت و گذار شده است. این شهر به همراه شهر لینتز در کشور اتریش، پایتخت فرهنگی اروپا در سال 2009 لقب گرفت. همچنین به اورشلیم شمال و آتن لیتوانی نیز معروف است. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی عروس زیبای بالتیک پرداخته است.

معرفی شهر ویلنیوس

ویلنیوس که نام خود را وامدار نام رودخانه ویلنیاست، در قدیم با نام وروتا شناخته می‌شد که نام یکی از پادشاهان لیتوانی است که در سال 1253 میلادی در قلعه مینداگاس آن تاجگذاری نموده است. اولین بار در تاریخ نیز نام آن در نامه‌ای که دوک بزرگ گدیمیناس برای یهودیان ساکن در شهرهای آلمان و پاپ جان بیست و دوم نوشته و آنها را به این شهر دعوت نموده، آمده است. به این ترتیب این شهر به عنوان پایتخت لیتوانی به دنیا معرفی شده و قلعه قدیمی تراکای محل اقامت دوک بزرگ لیتوانی می‌شود.

گردشگری

این شهر تاریخی آنقدر مکان باستانی و جذاب دارد که هرچه بگوییم بازهم کم گفته‌ایم، اما به اجمال و از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری آن می‌توان به کلیسای جامع ویلنیوس همراه با برج بل روبه رویش، قلعه گدیمیناس که در سال 1230 ساخته و تاریخ آن با افسانه‌ها و قصه‌های اسرارآمیز آمیخته شده، دروازه پر رمز و راز سپیده دم که حتی روس‌ها نیز بعد از فتح شهر از تخریب آن خودداری نمودند، دانشگاه ویلنیوس که نه تنها کهن‌ترین دانشگاه در لیتوانی بلکه کهن‌ترین دانشگاه در سرتاسر اروپاست و کلیسای کاتولیک رومی سنت آن که در سمت چپ رودخانه ولنیا و در سال 1349 ساخته شد اشاره نمود.

آب و هوا

از سال 1777 اقلیم حاکم بر این منطقه مرطوب قاره‌ای ثبت شده است. میانگین دمای سالانه آن 1،6 و میزان بارش سالانه آن 661 میلی‌متر گزارش شده است. تابستان‌ها دمای هوا به 30 درجه سانتیگراد و زمستان‌ها به 25- درجه سانتیگراد هم می‌رسد. با این وجود که زمستان‌ها رودخانه ویلنیا و دریاچه‌های اطراف آن یخ می‌زنند اما بازهم گردشگران بسیاری برای ماهیگیری در یخ جذب این شهر تاریخی می‌شوند.