وین‌تیان | Vientiane

مشخصات شاخص

کشور: لائوس | Laos
جمعیت: ۷۵۴٬۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۰۷۱(۸۵۶)+
ساعت:

شرح

وین‌تیان پایتخت و بزرگ‌ترین شهر در کشور افسانه‌ای لائوس، که در یکی از زیباترین دره‌های دنیا یعنی دره مکونگ واقع شده، شهری با قدمتی تاریخی و طبیعتی اعجاب‌انگیز است. این شهر که در زمان استعمار لائوس توسط فرانسویان، پایتخت اداری آنان محسوب می‌شده، امروزه آمیخته‌ای از فرهنگ آسیای جنوب شرقی و فرانسه را به نمایش می‌گذارد که در جای جای شهر، از سبک معماری ساختمان‌ها گرفته تا سبک آشپزی و غذاهای رنگارنگ و خوشمزه آن، خود را نشان می‌دهد. اگه قصد سفر به شهری ارزان، تاریخی و زیبا را دارید، ایلیا گشت به شما این شهر را پیشنهاد می‌دهد.

معرفی شهر وین‌تیان

شهر وین‌تیان که معنای نام آن شهر چوب صندل است، به خاطر ترس از تهاجم برمه‌اینان به لائوس در سال 1563 به عنوان پایتخت انتخاب شد. این شهر که سابقا پایتخت حکومت فرانسویان بوده و فرهنگ آنان نفوذ بسیاری در این شهر برجای گذاشته، امروزه به مرکز اقتصادی لائوس تبدیل شده که در سال‌های اخیر رشد اقتصادی بسیار چشمگیری داشته است. همچنین این شهر بناهای بسیاری را از قرن شانزده میلادی در خود دارد که جذابیت آن‌را دوچندان نموده است. وین‌تیان یکی از ارزان‌ترین شهرهای توریستی دنیا محسوب می‌شود. جالب است بدانید که این شهر میزبان بیست و پنجمین دوره بازی‌های آسیایی در سال 2009 بوده است.

گردشگری

از جمله جاهای دیدنی و بسیار زیبای شهر می‌توان به پارک ساحلی Mekong Riverside، بنای یادبود جنگ Patuxai، پارک بسیار زیبای بودا Buddha Park، موزه کوپ ویزیتور، مقبره بلک ستاپا دام و نیز معبد و قصر بسیار زیبای طلاکاری شده پا تات لوانگ اشاره نمود.

جغرافیا 

این شهر که در نزدیکی مرز تایلند واقع شده، در سمت چپ ساحل رودخانه مکونگ بنا نهاده شده و همچنین در همسایگی شهر پاکسان از استان بولیخامسای قرار گرفته است.

آب و هوا

این شهر نیز به تبعیت از اقلیم کشور لائوس آب و هوایی استوایی و گرمسیری دارد که متوسط بارندگی آن تحت تاثیر بادهای موسمی به ۱،۶۲۰ میلی‌متر نیز می‌رسد و در گرم‌ترین روز سال دمای آن 36 درجه سانتی‌گراد هم می‌شود.

دیدنی‌ها