ولیکی نووگورود | Veliky Novgorod

مشخصات شاخص

جمعیت: ۲۱۶۸۵۶ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۰۸۱۶۲۷
ساعت:

شرح

ولیکی نووگورود | Veliky Novgorod

ولیکی نووگورود یکی از قدیمی‌ترین و  زیباترین شهرهای روسیه است که در قرن دهم بنا شده و در شمال دور این کشور قرار گرفته است. این شهر که در روسیه امروزی واقع‌ شده و نامش به معنای نووگورود کبیر است، از قرن ۱۲ ام تا ۱۵ ام میلادی نامی برازنده خود داشت. 

نخستین بار از این شهر در ۸۶۲ میلادی نام برده‌ شده‌ است و در آن زمان این شهر مرکزی بازرگانی میان دریای بالتیک به بیزانتیوم بوده‌ است.

ولیکی نووگورود ادعا می‌کند از زمان دعوت شاهزاده روریک اسکاندیناوی به حکومت روسیه برای ایجاد یک خاندان حاکم که 750 سال به طول انجامید ، زادگاه روسیه بوده است.

در قرن ۱۴ ام میلادی نووگورود با جمعیتی بالغ‌بر ۴۰۰۰۰۰ نفر پرجمعیت‌ترین شهر اروپا تلقی می‌شد. این شهر با گسترش قدرت و رونق خود، مرکز امپراتوری بزرگی شد که دایره نفوذش از قطب شمال تا رشته‌ کوه‌های اورال گسترده شده بود.

مناظر برتر در این شهر شامل کلیسای جامع سنت سوفیا و برج ناقوس، چشمه‌ی بازرگانان و موزه‌هایی همچون موزه‌ آهن ، سفال و تاریخ است.

 اگرچه این شهر در معرض حمله مداوم سوئدی‌ها و توتنها قرار داشت اما مردم نووگورود  با رهبری شاهزاده خود الکساندر نوسکی (Alexander Nevsky) همواره این شهر را از گزند حملات مصون داشتند. 

حتی زمانی که این شهر توسط مغول‌ها اشغال شد اما مردم شهر با مذاکره بخش بزرگی از استقلال شهر را حفظ کردند و نووگورود کبیر به سرعت رفاه و شهرت خود را بازیافت.

شهر ولیکی نووگورود در دریاچه ایلمن واقع شده و بهترین مکان برای خوردن سوپ روسی و خرید عسل طبیعی است.