ولاس | Velas

مشخصات شاخص

جمعیت: ۵,۳۹۸
پیش شماره تلفن: ۲۹۲(۳۵۱)+
ساعت:

شرح

ولاس | Velas

ولاس شهری بندری در جزیره بسیار زیبای سائو جورج در مجمع‌الجزایر آزور است که یکی از بهترین استراحتگاه‌های تفریحی در کشور پرتغال محسوب می‌شود. این شهر زیبا که در خلیج اقیانوس اطلس شمالی قرار گرفته، با داشتن طبیعتی سرسبز و شگفت‌انگیز، فضایی بکر و آرامش‌بخش، هوای معتدل و مطلوب، چشمه‌های آب گرم و سواحل زیبای چشم نواز، مکانی بی‌نظیر را جهت فرار از شلوغی‌های شهر برای توریست‌ها پدید آورده است. همراه با ایلیا گشت، به این شهر کوچک و زیبای آزوری سفر کنید.

معرفی ولاس

ولاس شهری کوچک و دلنواز در غرب جزیره سائو جورج است که کرسی شهرداری آن در ساحل جنوبی شهر واقع شده و به شش محله تقسیم‌بندی می‌شود. به گفته مورخان برای سرچشمه نام این شهر یعنی ولاس هیچ مدرکی در دست نیست، با این حال برخی معتقدند نام شهر که واژه‌ای پرتغالی و به معنای بادبان است، برگرفته از بادبان‌های آسیاب‌های بادی جزیره و یا بادبان‌های کشتی‌های دریانوردی می‌باشد. معانی دیگری برای آن مانند قدیمی (اشاره به واژه Valhes) و یا زیبا (اشاره به واژه belas) و حتی هوشیار (از واژه vilar) نیز گفته شده است. در مورد واژه ویلار vilar یعنی باهوش یا هوشیار گفته شده که از شرایط ساکنین آن گرفته شده، جایی که مردم باید همیشه نسبت به فوران‌های آتش‌فشانی و حوادث لرزه‌ای هوشیار باشند. 

تاریخچه

ولاس، یکی از قدیمی‌ترین اجتماعات اسکان یافته در مجمع‌الجزایر آزور و جزیره سائو جورج است که قدمت سکونت انسان در آن به سال 1460 میلادی برمی‌گردد. اولین کرسی شهرداری در سال 1500 و در قسمت غربی جزیره تشکیل شد و ولاس بلاخره در سال 1507 روی نقشه جزیره سائو جورج مشخص شد. اولین محله و قدیمی‌ترین محله شهر، محله ماناداس است که در سال 1559 تاسیس شد. با این وجود به دلیل حادثه خیز بودن جزیره سائو جورج به خصوص زمین‌لرزه‌های فراوان، آسیب‌های بسیاری در طول قرن‌ها به این شهر وارد شده است. بسیاری از بناهای تاریخی و حتی محله‌های آن از بین رفته و دوباره بازسازی شده‌اند. آخرین زلزله مخرب شهر در سال 1757 رخ داد. 

آب و هوا 

اقلیم این منطقه معمولا معتدل و مرطوب است در حالیکه به شدت تحت تاثیر جریان‌های اقیانوسی نیز قرار دارد. دمای میانگین جزیره بین 17 تا 23 درجه سانتی‌گراد متغیر است.