وانگ وینگ |  vang vieng

مشخصات شاخص

جمعیت: ۲۵,۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۸۵۶+
ساعت:

شرح

وانگ وینگ شهری توریسم گرا در لائوس در استان وینتیان است. این شهر در رودخانه Nam Song قرار دارد. قابل توجه ترین ویژگی منطقه منظره تپه کار در اطراف شهر است. وانگ وینگ نخستین بار در حدود سال 1353 به عنوان پست صحنه ای بین لوانگ پرابانگ و وینتیان مستقر شد. در ابتدا به نام مونگ سونگ پس از جسد مرحوم پادشاه Phra Nha Phao از Phai Naam دیده شد که در رودخانه در حال شناور است ، این شهر در دوران استعمار فرانسه در دهه 1890 به وانگ وینگ تغییر نام یافت.ونگ واینگ به شهری با کوله پشتی تبدیل شده است که خیابان اصلی آن شامل خانه های میهمان ، بارها ، رستوران ها ، کافه های اینترنتی و آژانس های تور می باشد. جاذبه های این شهر شامل لوله های داخلی و قایقرانی در رودخانه Nam Song است. افراد محلی ونگ واینگ برای فروش لوله به عنوان یک فعالیت ، خود را به یک انجمن صنفی تعاونی سازمان داده اند ، در سیستمی که در آن 1،555 خانوار شرکت کننده به 10 واحد دهکده تقسیم می شوند که هر واحد در یک چرخش ده روزه خود را برای اجاره لوله های درونی انجام می دهد.

Thanongsi Sorangkoun ، صاحب یک مزرعه آلی در وانگ وینگ ، می گوید که لوله های ناخواسته در سال 1999 شروع شد که وی چند لوله لاستیکی را برای داوطلبان مزرعه خود خریداری کرد تا در کنار رودخانه استراحت کنند. بازاری در پنج کیلومتری شمال شهر ، منسوجات لائوس ، کالاهای خانگی و مواد غذایی را به فروش می رساند. این شهر در بزرگراه اصلی شمال به جنوب ، مسیر 13 از Luang Prabang به پایتخت ، وین تیان قرار دارد. با اتوبوس به لوآنگ پرابنگ و چهار ساعت تا وین تیان با هشت ساعت فاصله است.در فاصله کمی از شهر ، بسیاری از قومهای قومی لائو ، Kmou و Hmong قرار دارند ، در حالی که مزرعه ارگانیک وانگ وینگ در حدود 4 کیلومتری شمال شهر در دهکده Phoudindaeng واقع شده است. فرصت هایی برای مشارکت در جامعه مانند آموزش وجود دارد ، در حالی که امکان اقامت در خانه ای از آجرهای گل آلود در مزرعه ارگانیک نیز وجود دارد. وات دون هور قدیمی ترین معبدی است که در وانگ وینگ وجود دارد ، که در سال 1903 ساخته شده است.به دلیل هجوم کوله پشتی ها ، افراد محلی وانگ وینگ شاهد تغییرات چشمگیر در جامعه خود بوده اند. در سال های اخیر ، وانگ وینگ به توقف در مدار کوله پشتی آسیای جنوب شرقی تبدیل شده است و خیابان اصلی دارای تعداد زیادی مهمانخانه ، بار ، رستوران ، کافی نت و آژانس های تور است.

دولت لائوس در نظر دارد کنترل های بیشتری را در مورد پراکندگی شهری وانگ وینگ انجام دهد ،  در حالی که اداره ملی گردشگری لائوس دارای “برنامه های آگاهی” است که از گردشگران می خواهد “احترام بگذارند و به شدت از قوانین ، مقررات ، سنت و فرهنگهای مختلف پیروی کنند. مردم لائوس »، در عین حال به مردم محلی نیز آموزش می دهد تا هویت لائو ، شیوه زندگی ، سنت و فرهنگ را حفظ کنند و از رفتار توریستی تقلید نکنند. شناخته شده است که وانگ وینگ با مواد مخدر مشکل دارد ، که هم برای گردشگران و هم برای کودکان محلی به راحتی قابل دسترسی است. محلی ها گفته اند که لوله و گردشگری باعث از بین رفتن فرهنگ شهر و تشویق جرم در میان کودکان می شود ، در حالی که موسیقی با صدای بلند آرامش منطقه را از بین می برد. گزارشی در مورد آینده گردشگری در وانگ وینگ نشان می دهد که بسیاری از غده های بودجه “انواع تأثیرات اجتماعی ، اقتصادی و زیست محیطی که با آنها در ارتباط هستند فراموش نشده و یا از آن بی اطلاع هستند. یک برنامه جامع برای ونگ وینگ خاطرنشان می کند که شکایت های محلی شامل آلودگی ، رفتار نامناسب گردشگران و آسیب های زیست محیطی است.

بيمارستان ونگ وينگ در سال 2011 به دليل غرق شدن و غوطه وري اوليه در صخره ها ، 27 مرگ جهانگردان را ثبت کرد. بیشتر تلفات در همان رودخانه باران سنگین که طول آن کمتر از 1 کیلومتر است رخ می دهد. در مصاحبه ای در سال 2012 با روزنامه گاردین ، ​​یک دکتر ارشد بیمارستان وانگ وینگ ، دکتر چیت ، گفت که این تعداد بیشتر است زیرا “بسیاری از تلفات مستقیم به وینتیان منتقل می شوند”.  در اوایل سال 2012 ، دو کوله پشتی استرالیایی طی یک ماه درگذشت. دکتر چیت گفت: روزانه 5 تا 10 کوله پشتی با جراحاتی از قبیل استخوانهای شکسته یا گازهای آلوده یا بیماری ناشی از مسمومیت با الکل یا داروهای دیگر به بیمارستان محلی می آیند. دکتر چیت می گوید: “هیچگونه اقدامات ایمنی و نظارتی ، کلاه ایمنی وجود ندارد.” ما مجهز به برخورد جدی با هر چیز جدی نیستیم.

در سه ماهه سوم سال 2012 ، دولت لائوس در وانگ وینگ سرکوب را انجام داد و همه میله های کنار رودخانه را پایین کشید. لوله هنوز هم ادامه دارد ، اما با روشی بسیار کنترل شده تر. گفته می شود یکی از مربیان کوهنوردی گفته است که بازدید کنندگان اکنون وقت بیشتری را برای شرکت در فعالیت هایی مانند کوهنوردی ، قایقرانی و دوچرخه سواری در کوهستان اختصاص می دهند. به نقل از وی ، “وانگ وینگ دوباره به ما بازگشت … این مانند گذشته است”.بانكوك پست گزارش داد كه اگرچه تعداد غربی ها كاهش یافته است ، اما بازدیدكنندگان از ژاپن ، چین و كره جنوبی در حال افزایش هستند و این ضرر را جبران می كنند. این گزارش افزود: روند تغییر مسئله جدیدی را ایجاد می کند زیرا گردشگران آسیا از مسکن ارزان قیمت طرفداری نمی کنند و مکان های دیدنی بیشتری را ترجیح می دهند.

 

دیدنی‌ها