ارومیه

Urmia

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۷۳۶٬۲۲۴
پیش شماره تلفن: ۰۴۴(۹۸)+
ساعت:

شرح

ارومیه شهری در شمال غربی ایران و مرکز استان آذربایجان غربی به معنای واقعی یکی از زیباترین و بهترین مقاصد گردشگری ایران، با پیشینه تاریخی بسیار غنی و جاذبه‌های طبیعی و توریستی فوق‌العاده شگفت‌انگیز و منحصر به فردی است. ارومیه با سرگذشت پر فراز و نشیب خود در دوره‌های مختلف تاریخی به همراه حوادث و رخدادهای جالبی که برایش اتفاق افتاده و طبیعت بی‌نظیر و جاذبه‌های خدادادیش، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد که از هر جهت سفری خاطره‌انگیز را برای گردشگران فراهم می‌کند. همراه ایلیا گشت این شهر تاریخی زیبا را بیشتر بشناسیم.

معرفی شهر ارومیه

ارومیه که به پاریس ایران ، شهر آب، شهر ادیان و حتی دارالنشاط معروف می‌باشد، طبق شواهد به دست آمده قدمت آن به دو هزار سال پیش از میلاد مسیح بر می‌گردد. نام خود را نیز از واژه‌ای آشوری یعنی اور و میه به معنای شهر آب گرفته است. پس از آن، در دوران پهلوی به رضاییه تغییر نام داد و دلیل آن علاقه بسیار رضاشاه به این شهر بود که پس از انقلاب، نام قبلی خود را پس گرفت. این شهر که در گذشته از مراکز تجاری بسیار مهم منطقه و در مسیر قفقاز، میان‌رودان و آسیای صغیر قرار داشته، در دوره‌های مختلف، اشغال توسط امپراطوری‌های متعدد از جمله امپراطوری عثمانی‌ها و روس‌ها را تجربه کرده است.

اکثریت مردم این شهر از ترک‌های آذربایجانی هستند اما اقلیتی نیز از کردها و مسیحیان آشوری و ارمنی نیز در آن ساکن می‌باشند. زبان‌های ترکی آذری، کردی کرمانجی، ارمنی و حتی آشوری در آن تکلم می‌شوند. 

گردشگری

بازار تاریخی، دروازه بازار، کتیبه تاریخی موجود در بازار، خانه انصاری، بنای سه گنبد، ساختمان شهرداری، کلیسای پطروس پولس، کلیسای سیر، موزه شهر، مسجد جامع شهر، مسجد مناره، مسجد اعظم، قلعه تاریخی پشت قلعه، دره قاسملو، دریاچه نمک، چشمه آب معدنی کوه زنبیل، پارک جنگلی شیخ تپه، چشمه آب گرم هفت آباد، آبشار سوله دوکل و دریاچه مارمیشو تنها تعداد اندکی از جاذبه‌های توریستی این شهر تاریخی و شگفت‌انگیز هستند که در سفر به آن حتما باید مورد بازدید قرار بگیرند.

جغرافیا

این شهر که در دشت ارومیه قرار گرفته، توسط کوه‌های سیر، قیزقلعه، جهودها، چهل مر شهیدان، ماه، علی پنجه‌سی و علی ایمان احاطه شده و در میان دریاچه ارومیه و کوه‌های غرب استان آذربایجان واقع شده است. همچنین با شهرهای سلماس در شمال خود و نقده و اشنویه در جنوب خود همسایه می‌باشد.

آب و هوا

اقلیم کوهستانی و نیمه معتدل بر این شهر حاکم است که باعث زمستان‌های بسیار سرد با ریزش سنگین برف و تابستان‌های نسبتا خنکی برای آن می‌شود.

هتل‌ها

دیدنی‌ها