ترکمن صحرا | Turkmen Sahra

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۱٬۳۲۸٬۵۸۵
پیش شماره تلفن: ۰۱۷۳(۹۸)+
ساعت:

شرح

ترکمن صحرا سرزمینی بکر، پر از عشق و اسب و موسیقی، سرزمینی که هنوز اصالت خود را حفظ کرده و در شمال شرق ایران آرام گرفته است. ترکمن صحرا نام یک شهر یا یک استان به‌خصوص نیست، نام یک فرهنگ، یک قوم، یک اصالت و یک تاریخ و یک نژاد خاص است که مناطق شمال خراسان و گلستان را دربرمی‌گیرد. سرزمینی جلگه‌ای، رسوبی و نسبتا هموار که از عقب نشینی دریای خزر و تجمع رسوب‌های رودهای اترک و گرگان به‌وجود آمده است. با ایلیا گشت همراه شوید تا بیشتر این منطقه تاریخی ایران را بشناسیم.

معرفی ترکمن صحرا

قدمت سرزمین ترکمن صحرا را به هفت هزارسال پیش نسبت داده‌اند. این سرزمین جلگه‌ای، عریض‌ترین بخش جلگه‌های خزری است که خاک آن از رسوبات آبرفتی دوران چهارم زمین‌شناسی انباشته شده‌است. خاک‌های قهوه‌ای نسبتا ریزبافتی که سطح دشت این منطقه را پوشانده‌اند امکان رویش علف‌ها و بوته‌ها و چمن‌ها گیاهان نیمه خشکی را فراهم آورده‌اند که به سرتاسر منطقه چشم‌انداز بی‌نظیری را هدیه نموده است. اکثریت مردم این منطقه را ترکمن‌ها تشکیل می‌دهند که مردمانی ترکمن زبان و اهل سنت حنفی هستند.

جغرافیا

این منطقه که از شمال خود با جمهوری ترکمنستان همسایه گشته منطقه‌ای بزرگ در شمال شرق ایران را شامل می‌شود که شهرهای گنبد کاووس،بندر ترکمن، آق‌قلا، مراوه‌تپه، کلاله، سیمین‌شهر، گمش‌تپه، نگین‌شهر، انبار آلوم، داشلی برون ، فراغی و گلیداغ را در برمی‌گیرد. ترکمن صحرا از غرب نیز به دریای خزر می‌رسد و در مشرق خود به خراسان و بجنورد و دره گز محدود می‎شود. در جنوب هم به کوهپایه‌های البرز شمالی متصل می‌شود. 

آب و هوا

دمای هوای این منطقه بسیار متفاوت از و از شرق به غرب کاهش می‌یابد. در تابستان‌ها دمای برخی نقاط صحرایی آن به 40 درجه سانتی‌گراد هم می‌رسد. در این سرزمین هرچه از جنوب به شمال و از غرب به شرق برویم به دمای محیط بیشتر افزوده خواهد شد.