تولامور | Tullamore

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱۴,۶۰۷
پیش شماره تلفن: ۵۷(۳۵۳)+
ساعت:

شرح

تولامور | Tullamore

تولامور یکی از شهرهای زیبای کشور ایرلند است که در میدلندز این کشور و در ایالت اوفالی قرار گرفته و در واقع مرکز این ایالت می‌باشد. زیبایی‌های طبیعی این شهر به حدی زیاد است که بی شک دل هر ببینده‌ای را می‌رباید. با قرارگیری این شهر در مسیر گرند کانال ایرلند، کانالی که شهر دوبلین را به غرب و شرق ایرلند وصل کرده و دسترسی به نقاط مختلف این کشور را آسان‌تر نموده است، بر زیبایی‌های طبیعی آن نیز افزوده شده است. همراه ایلیا گشت باشید تا در این مقاله سفری به این شهر زیبای ایرلندی داشته باشیم.

معرفی شهر تولامور 

در زمان باستان شهر تولامور در واقع منطقه‌ای تحت حکمرانی قبیله اومالوی بوده که به عنوان سرزمینی به نام Firceall که البته کل ایالات اوفالی را در بر می‌گرفته، شناخته می‌شده است. پس از اومالوی‌ها سرزمین فایرسیل جزیی از پادشاهی باستانی میت می‌شود. در طی قرن‌های هجدهم و نوزدهم فایرسیل به ایالت اوفالی تغییر نام داده و به دست بارون‌های بالیبوی، بالیکاوان و ایگلیش می‌افتد. در این تقسیم‌بندی بین بارون‌های این خانواده‌های منطقه تولامور به بارون‌های بالیکاوان می‌رسد.

این شهر محل تولید معروف‌ترین ویسکی یعنی ویسکی تولامور است که در جهان با نام ویسکی تولامور دیو Tullamore Dew شناخته می‌شود و در سال 1829 کشف و از همان سال تولید می‌شود. این کارخانه در سال 1954 تعطیل شد و بعدا امتیاز آن به شرکت میدلتون در ایالت کرک رسید. با این وجود صاحبان جدید این برند، ویلیام گرنت و پسرانش، در یک کارخانه جدید در نزدیکی این شهر، در سال 2014 خط تولید این ویسکی را دوباره به این شهر بازگرداندند. 

گردشگری

از جمله جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌توان به گرند کانال، قلعه چارلویل، پارک طبیعی لو بورا، پارک طبیعی بوگ یا بوگلند، پارک مجسمه سازی محیط زیست یا پارکلند و دهکده گردشگری و کلیسای راهان اشاره نمود. همچنین در نزدیکی این شهر هر ساله نمایش بزرگ و فستیوال تولامور برگزار می‌شود که یکی از دیدنی‌ترین فستیوال‌های دنیا می‌باشد. 

جغرافیا

این شهر در میدلندز یعنی در سرزمین‌های اصلی ایرلند و در ایالت اوفالی(درست در میانه این ایالت) و در استان لنیستر واقع شده است. این شهر چهارمین شهر بزرگ و پر جمعیت در میدلندز ایرلند می‌باشد.