تساغکازور | Tsaghkadzor

جمعیت: ۱,۲۵۶
پیش شماره تلفن: ۲۲۳(۳۷۴)+
ساعت:

شرح

تساغکازور | Tsaghkadzor

تساغکازور یا زاخکازور یکی از شهرهای زیبای ارمنستان است که امروزه به یکی از محبوب‌ترین شهرهای گردشگری و توریست درمانی در ارمنستان تبدیل شده است. این شهر که با نام دره گل‌ها در جهان شهرت یافته، با تفریحات سالم و سرگرمی‌های بسیاری که در دل خود جا داده، به مقصدی پر طرفدار به ویژه برای ایرانیان بدل گشته است. تاریخ غنی، طبیعت زیبا و دست نخورده، سرگرمی‌های مهیج، پیست اسکی درجه یک، چشمه‌های آب شیرین معدنی و استخرهای آب گرم بزرگ آن، دلایلی برای جذب گردشگران به این منطقه می‌باشند. همراه ایلیا گشت سفری به این شهر زیبا و رنگارنگ خواهیم داشت، با ما همرا شوید. 

معرفی شهر تساغکازور 

قدمت شهر تساغکازور به قرن سوم میلادی برمی‌گردد. در آن زمان که با نام تساغکونیاتس دزور شناخته می‌شد تنها سکونت‌گاهی کوچک بود ولی به سرعت تبدیل به منطقه محبوب شکار برای آرشاسید پادشاه ارمنستان شد. این منطقه به همراه کشور ارمنستان زمانی جزیی از جمهوری سابق شوروی بود ولی با سقوط امپراطوری روسیه و پیروزی قاطع ارمنیان بر ترک‌ها در طی جنگ‌های سردار آباد، آباران و غاراکیلیزا در سال 1918 کل منطقه کوتایک به بخش مستقلی از ارمنستان تبدیل شد. پس از انقلاب ارمنستان در سال 2000 این شهر وارد دوره جدیدی از بازسازی و مرمت شد و به سرعت زیبایی و شکوه خود را بازیافت. امروزه زاخکازور یکی از گردش‌پذیرترین شهرهای ارمنستان به شمار می‌رود. 

اقتصاد

اقتصاد این شهر شدیدا وابسته به صنعت توریسم و زیرساخت‌های آن مانند بسیاری از هتل‌های لوکس، استراحت‌گاه‌ها و امکانات تفریحی پیشرفته است. زاخکازور، دومین شهر پس از ایروان است که بیشترین تعداد هتل‌ها را داراست. 

گردشگری

طبیعت بسیار زیبا و شگفت‌انگیز این شهر که آن‌را در صدر زیباترین شهرهای ارمنستان قرار داده و پیست اسکی مشهور آن با چهار ایستگاه مدرن و پیشرفته و همچنین صومعه کچاریس که قدمتی به بلندای قرن 11 تا 13 میلادی دارد، از جمله جاذبه‌های گردشگری تساغکازور محسوب می‌شوند. 

جغرافیا

زاخکازور در 50 کیلومتری شمال ایروان و 3 کیلومتری شرق مرکز استان هرازدان در استان کوتایک واقع شده است. ارتفاع آن از سطح دریا 1841 متر است. 

آب و هوا

اقلیم این منطقه مانند سایر مناطق ارمنستان قاره‌ای است. تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های بسیار سرد و پر بارش از ویژگی‌های اقلیمی آن می‌باشد.