طرابلس

Tripoli

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱۹۵٬۹۳۲
پیش شماره تلفن: ۰۶(۹۶۱)+
ساعت:

شرح

طرابلس شهری است در استان شمالی لبنان که به عنوان دومین شهر بزرگ لبنان و غربی‌ترین بندر این کشور نیز شناخته می شود. این شهر تاریخی با قدمتی که به 1400 سال قبل از میلاد برمی‌گردد دارای جاذبه‌های گردشگری جذاب و دیدنی‌ است. این شهر در 85 کیلومتری شمال شهر بیروت و نیز در قسمت شمالی شهر بترون لبان واقع شده است. شهر المینا که بندر خروجی طرابلس محسوب می‌شود،  با این شهر هم مرز بوده که با متصل شدن به یکدیگر طرابلس بزرگ را به وجودد می‌آورند. همراه با ایلیا گشت به این شهر زیبا سفر می‌کنیم.

معرفی طرابلس

قدمت طرابلس که به قرن 9 قبل از میلاد و به زمان فینیقی ها برمی‌گردد ابتدا محل بازاری بوده برای فینیقی‌ها که بعدها تحت فرمانروایی ایرانیان درآمده و مرکز اتحادیهٔ شهرهای فینیقی صور، صیدا و جزیرهٔ آرادس می‌شود. این منطقه به دلیلی موقعیت جغرافیایی خوب خود، سال‌ها تحت عناوین و نام‌های مختلفی بین امپراطوری‌های متعدد دست به دست شده است. بعد از فینیقی‌ها به ترتیب آشوری‌ها، هخامنشیان، امپراطوری روم، خلفا، سلجوقیان، صلیبیون، مملوک‌ها و دولت عثمانی در این ناحیه حکمرانی کردند. در قرن ۱۹ صلیبیون در این منطقه «کشور تریپولی» را بنا نمودند.

گردشگری

هرچند طرابلس به نسبت بیروت از جاذبه‌های توریستی کمتری برخوردار است اما این جاذبه‌ها علی‌رغم کم بودن واقعا دیدنی و جذاب هستند.  سواحل عمومی این شهر با رستوران‌ها و کافه‌های متعددش میهمانان را با انواع غذاهای گوناگون سوپرایز کرده و همین سواحل غربی از مهمترین جاذبه‌های دیدنی آن محسوب می‌شوند. میدان بزرگ صاحت اطال در برج ساعت این شهر که بخش شرقی آن محله‌های قدیمی و در بخش غربی آن با دیدن بخش مدرن و امروزی به دنیای موازی در کنار هم تبدیل شده‌اند. همچنین جشنواره بین المللی موسیقی زنده و جشنواره فیلم و نیز جشنواره زامبو که ساکنان شهر لباس‌های سیاه می‌پوشند و ماسک می‌زنند و در شهر راهپیمایی می‌کنند از فستیوال‌های جذاب و دیدنی آن به شمار می‌روند که ارزش سفر به اینجا را چند برابر می‌کنند.

نکته جالب در مورد این شهر و وجه تسمیه نام آن از ترابلس به فارسی و طرابلس به عربی و نام دیگرش الفیحاء است. الفیحاء از فعل عربی «فیح» مشتق شده که معنی آن «پخش شدن بوی خاص در فضا» می‌باشد. ترابلس به داشتن باغ‌های پهناور پرتقال معروف است. در فصل بهار با شکوفایی این درختان، گرد شکوفه‌های پرتقال در هوا پخش می‌شود و رایحهٔ دل‌انگیزی در سطح شهر قابل استشمام است. از این رو به این شهر «الفیحاء» نیز گفته می‌شود. با تور لبنان میتوانید از جاذبه های دیدنی اینشهر دیدن کنید.