تریسته | Trieste

مشخصات شاخص

کشور: ایتالیا
جمعیت: ۲۰۵٬۳۷۴ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۰۳۹
ساعت:

شرح

تریسته نام شهر و بندری در شمال شرقی ایتالیا است. بندر تریست در نزدیکی منتهی‌الیه باریکه‌ای از خشکی در میان دریای آدریاتیک و مرز ایتالیا با اسلوونی (با فاصلهٔ اندکی از شهر در شمال، شرق و جنوب آن) قرار دارد.

در طول تاریخ از فرهنگ‌های ژرمنی، لاتینی و اسلاوی تأثیر پذیرفته‌است. جمعیت این شهر که مرکز و پایتخت استان تریسته و منطقهٔ خودمختار فریولی ونتزیا جولیا می‌باشد در ۲۰۰۹ در حدود ۲۰۵ هزار نفر بوده‌است.

تاریخچه

تریسته یکی از قدیمی‌ترین بخش‌های امپراتوری هابسبورگ از ۱۳۸۲ تا ۱۹۱۸ بوده و در سدهٔ نوزدهم به‌عنوان یکی از مهمترین بنادر یکی از قدرت‌های بزرگ اروپایی شناخته می‌شده‌است. رونق این دریابندر در منطقهٔ مدیترانه سبب شد تا تریسته پس از وین، بوداپست و پراگ به چهارمین شهر بزرگ امپراتوری اتریش-مجارستان تبدیل شود. همچنین این شهر در پایان قرن نوزدهم به یکی از مراکز مهم ادبیات و موسیقی بدل شد.

اما فروپاشی امپراتوری اتریش-مجارستان و اتحاد تریسته با ایتالیا پس از جنگ جهانی اول سبب شد تا این شهر بخشی از اهمیت فرهنگی و اقتصادی خود را از دست بدهد. با این حال تریسته بار دیگر در دههٔ ۱۹۳۰ به شکوفایی اقتصادی رسید اما وقوع جنگ جهانی دوم که به تغییر مرزها انجامید و پس از آن دوران جنگ سرد سبب شد تا این شهر دوباره دستخوش مشکلاتی شود.

امروزه شهر یکی از ثروتمندترین مناطق ایتالیا به‌شمار می‌رود و بندر آن یکی از مراکز بزرگ کشتیرانی، کشتی‌سازی و خدمات اقتصادی است.

دانشگاه تریسته ایتالیا دانشگاهی متوسط است که ​​درشهر تریسته در منطقه فریولی ونتزیا در شمال شرق ایتالیا واقع شده است. این دانشگاه در سال 1924 میلادی تاسیس شده است و دارای طیف گسترده و تقریبا کاملی از دوره های دانشگاهی است .

حرفه ی بین المللی و تاریخی دانشگاه تریسته، فعالیت های سطح بالا و شدید آن است. تریسته مرکز بسیاری از کارهای پژوهشی است که با موسسات زیادی همکاری می کند که از میان این موسسات ، می توان مدرسه بین المللی مطالعات پیشرفته ( مرکز بین المللی فیزیک نظری) ، موسسه ملی اقیانوس شناسی( مرکز بین المللی مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی) و موسسه ملی ایتالیایی فیزیک اختر را نام برد. این دانشگاه امروزه دارای12 دانشکده وحدود 23000 دانشجو و 1000 استاد است.