ترابزون | Trabzon

مشخصات شاخص

جمعیت: ۲۳۰٬۳۹۹
پیش شماره تلفن: ۴۶۲(۹۰)+
ساعت:

شرح

ترابزون شهری ساحلی و زیبا و مرکز استانی به همین نام در کشور ترکیه است که در کرانه‌های دریای سیاه قرار گرفته است. این شهر ساحلی زیبا با طبیعت بکر و سرسبز خود که در شرق ترکیه نیز واقع شده، یکی ار مقاصد عالی گردشگری در دنیا و مقصد بسیاری از ایرانیانی است که قصد سفر به ترکیه را دارند. کوهستان‌های سرسبز، جاده‌های ساحلی حیرت‌انگیز، فضای طبیعی فوق‌العاده، آبشارهای بی‌نظیر و صخره‌هایی زیبا دست به دست هم داده‌اند تا سفر رویایی و خاطره انگیزی را برای گردشگران رقم بزنند. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر شگفت‌انگیز ترکیه‌ای پرداخته است.

معرفی شهر ترابزون

شهر زیبای ترابزون که زمانی در مسیر جاده ابریشم قرار داشته، امروزه بیشتر به دلیل تیم فوتبال و باشگاه ورزشی ترابزون اسپور شهرت یافته است. اکثر مردم شهر ترک هستند و درصدی از چرکیس‌های مهاجر نیز در بین آنان وجود دارد. با این وجود گروه کوچکی از لازها، یونانی‌های مسلمان و ارامنه نیز در شهر سکونت یافته‌اند. همچنین پس از فروپاشی شوروی مهاجرینی از روس‌ها، اوکراینی‌ها و قفقازی‌تبارانی که عمدتا گرجستانی هستند به این شهر وارد شدند، از همین‌رو هنوز مغازه‌هایی با اسامی روسی در آن وجود دارد. زبان اصلی مردم شهر ترکی است و درصد خیلی کمی از آنان توانایی صحبت به انگلیسی را دارند. 

اقتصاد

این شهر که سال‌ها در مسیر جاده ابریشم قرار داشته و به پل ارتباطی بین استانبول و تبریز معروف بوده، باعث شده که به مرکز تجاری بین‌المللی مهمی در منطقه و کشور ترکیه تبدیل شود. امروزه گردشگری از جمله صنایع مهم آن محسوب می‌شود. همچنین این شهر متولی تیم معروف ترابزون اسپور نیز شده است که دو بازیکن ایرانی را نیز در خود جا داده است. تنباکو، فندق، ابریشم، پشم و نقره از جمله مهم‌ترین صادرات این بندر است.

گردشگری

موزه شهر، کاخ آتاتورک، سواحلی بکر و حیرت‌انگیز، بز تپه، طبیعتی محصور کننده از جمله جاذبه‌های دیدنی شهر به شمار می‌روند.

جغرافیا

ترابزون در شمال شرقی ترکیه و در نزدیکی مرز ایران و در کرانه دریای سیاه واقع شده است. 

آب و هوا

تحت تاثیر دریای سیاه اقلیم گرمسیری و نیمه مرطوب بر این بندر حاکم شده که آب و هوای خوبی را برای مسافرت به آن در تمام فصول پدید آورده است.

هتل‌ها

دیدنی‌ها