تولوز | Toulouse

مشخصات شاخص

کشور: فرانسه
جمعیت: ۴۳۹۵۵۳ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۳۳
ساعت:

شرح

تولوز یکی از شهرهای زیبای فرانسه است . این شهر که ششمین شهر بزرگ کشور فرانسه است، در فاصله حدود ۶۰۰ کیلومتری از شهر پاریس ، بین دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس واقع شده است . تولوز از قرن ۸ میلادی حالت مسکونی دارد. مردم از قرن ها پیش در این شهر زیبا زندگی می کنند. تولوز، حدود ۱۱۸ سال قبل از میلاد مسیح مورد حمله رومی ها قرار گرفت. آنها تجارت خود را از این منطقه شروع کردند.

تولوز به شهر سرخ (Ville rose) مشهور است و این به دلیل استفاده از آجرها و خشت پخته که رنگ سرخ گونه دارند در ساخت ساختمان های قدیمی شهر گفته می شود.

این شهر همچنین گنجینه‌ای از میراث فرهنگی بی بدیل را در خود حفظ می‌کند، از جمله: موزه‌ها، سالن‌های نمایش و تئاترهای گوناگون.

تولوز قبلا مرکز استان قدیمی Languedoc بوده است اما در حال حاضر، یکی از شهرهای اصلی منطقه Mid-Pyrénées در جنوب فرانسه است. از هر سه راه دریا، هوا و زمین می توان به تولوز سفر کرد. این شهر فرودگاه، بندر و ایستگاه های قطار، تاکسی و اتوبوس دارد. یعنی در کل به هر طریقی که تصور کنید می توانید به این شهر سفر کنید. آب و هوای شهر تولوز معتدل است. البته به دلیل نزدیک به اقیانوس، می توان تا حدی آن را اقیانوسی و مدیترانه ای نیز نامید.

در چند دهه گذشته، تولوز از خود نماد شهری فعال را به نمایش گذارده ‌است. علاوه بر صنایع هوایی و فضایی مانند ایرباس، فعالیت در بخش‌هایی چون الکترونیک، صنایع پزشکی، علوم غذایی، فناوری اطلاعات، میکروبیولوژی و فناوری زیستی در جریان است که البته در گذشته نه چندان دور در بخش‌هایی مثل الکترونیک و الکتروتکنیک دانشکده برق آن جزو دانشکده‌های تراز اول اروپا محسوب می شد.

چنین رشد و پیشرفتی همواره در تعامل و همگونی با زندگی ساکنین بوده‌است. این شهر میراث فرهنگی گذشته و حال خود را که دوستداران فراوان دارد، پاس می‌دارد.

آموزش عالی

در تولوز بیش از ۱۱۰٬۰۰۰ دانشجو در سه دانشگاه و چهارده مؤسسه آموزش عالی بزرگ مشغول به تحصیل هستند، این شهر رکورد بیشترین تعداد دانشگاه‌های شهرستان‌های فرانسه را دارا است

رود گارنون که از شهر تولوز می گذرد و نمای زیبایی به این منطقه می دهد. پل سنت پیر که یکی از پل های رود گارنون در این شهر است.

جاذبه ها

میدان معروف شهر با نام کپیتول، Place Capitole

موزه طبیعت Musée de l’Histoire Naturelle

کلیسای بزرگ سنت سرینن Basilique Saint-Sernin

موزه هوا و فضا Cité de l’Espace

باغ گیاهان

باغ ژاپنی Jardin japonais

پل سنت پیر Pont Saint-Pierre

 

 

دیدنی‌ها