تومار | Tomar

مشخصات شاخص

جمعیت: ۴۰,۶۷۷
پیش شماره تلفن: ۲۴۹(۳۵۱)+
ساعت:

شرح

تومار نام شهری در منطقه سانتارم در کشور پرتغال است. این شهر سرسبز پرتغالی که در کرانه رود ناباوو جای گرفته، در واقع شهری باستانی ست که در اواخر قرن 12 میلادی به فرمان شوالیه‌های تمپلار، میان دیوارهای کوننتو کریستو متولد شد. این شهر که همچون جواهری در قلب پرتغال می‌درخشد و گویای تاریخ پر فراز و نشیب این کشور باستانی است، آخرین شهر ساخته شده توسط گروه شوالیه‌های تمپلار یا شوالیه‌های معبد است.برای تمام کسانی که به دنبال فهمیدن افسانه‌های این شوالیه‌های بزرگ و اسرارآمیز هستند، قطعا سفر به این شهر جزیی از رویاهای آنان است. همراه ایلیا گشت این شهر افسانه‌ای و رازآلود را بیشتر بشناسیم.

معرفی شهر تومار

تومار که بر اساس شهر مدرن سلیوم در روم باستان ساخته شده، در واقع پس از اینکه از زیر سلطه مورها یعنی همان مسلمانان اسپانیایی-بربری که بر پرتغال تسلط یافته بودند، در طی جنگ‌های صلیبی توسط شوالیه‌های تمپلار آزاد شد، به عنوان هدیه در سال 1159 به آنان واگذار و  اهدا گردید. سپس در سال 1160 اولین سنگ بنای قلعه و صومعه که به عنوان محل فرمان‌روایی شوالیه‌ها تعیین شده بود، توسط استاد بزرگ و بنیان‌گذار افسانه‌ای شوالیه‌های معبد یعنی گوالدیم پیز اسطوره‌ای، گذارده شد. این شهر که در قرن 15 میلادی به اوج اهمیت و شهرت خود دست یافته بود، مرکز گسترش مسیحیت شده بود، در فرمان هنری ناویاتور استاد بزرگ مسیحیت در آن زمان و جانشین سازمان شوالیه‌های معبد قرار داشت. 

اقتصاد

چرخ اقتصادی این شهر بیشتر توسط صنعت کشاورزی آن می‌چرخد. از آنجا که این منطقه زمین‌های بسیار بکر و باروری دارد صنعت کشاورزی آن بسیار پیشرفت نموده و درختان زیتون، کاج و انجیر در آن رشد و محصول‌دهی مناسبی دارند. صنعت گردشگری و توریسم نیز به نوبه خود صنعت مهم و درآمدزایی برای شهر محسوب می‌شود. 

جغرافیا

این شهر با مساحت 351،20 کیلومترمربع در بارورترین و سبزترین منطقه از مراتع پرتغال جای گرفته که در کل می‌توان گفت بهترین منطقه بارور و سرسبز در تمامی شبه جزیره ایبری محسوب می‌شود.  تومار پایتخت منطقه مدیو تجو (Médio Tejo) است که رودخانه تاگوس از میان آن می‌گذرد.