طبرق | tobruk

مشخصات شاخص

کشور: لیبی | Libya
جمعیت: ۱۲۰,۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۲۱۸+
ساعت:

شرح

طبرق یک شهر بندری در شرق لیبی است. این شهر محل مستعمره یونان باستان و بعداً یك قلعه رومی بود كه از مرز كیرناایكا محافظت می كرد. طی قرنها ، طبرق همچنین به عنوان ایستگاه ایستگاهی در طول مسیر کاروان ساحلی فعالیت می کرد. تا سال 1911 ، طبرق به یك پست نظامی ایتالیا تبدیل شده بود ، اما در طول جنگ جهانی دوم ، نیروهای متفقین ، به طور عمده لشكر 6 استرالیا ،این شهر را در 22 ژانویه 1941 به دست گرفتند. لشكر 9 استرالیا دوباره به طبرق رفت. از محاصره کردن پس از اقدامات در Er Regima و Mechili جلوگیری کردند و در 9 آوریل 1941 به طبرق رسیدند و در آنجا جنگهای طولانی علیه نیروهای آلمانی و ایتالیایی دنبال شد.

اگرچه این محاصره توسط عملیات صلیبی در نوامبر سال 1941 برداشته شد ، اما تجدید نظر تازه توسط نیروهای محور تحت امر اروین رومل سال بعد منجر به تسخیر طبرق در ژوئن 1942 و توسط نیروهای محور تا نوامبر 1942 ، هنگامی که توسط متفقین بازپس گرفته شد ، شد. بازسازی پس از جنگ جهانی دوم ، طبرق بعداً در دهه 1960 گسترش یافت تا یک ترمینال بندری را که توسط یک خط لوله نفتی به میدان نفتی سیر متصل شده بود ، بپیوندد. پادشاه ادریس لیبی کاخ خود را در باب زیتون داشت. طبرق به طور سنتی سنگر سلسله سلطنتی سنوسی و اولین کسی بود که در بهار عرب علیه سرهنگ قذافی قیام کرد.طبرق دارای بندر عمیق و طبیعی است که از آن محافظت می شود. این احتمالاً بهترین بندر طبیعی در شمال آفریقا است ، اگرچه به دلیل کمبود مکان های مهم زمین در این نزدیکی وجود دارد که مطمئناً محبوب ترین آن نیست. این شهر به طور موثری توسط بیابان هایی که به آرامی پر از گله های عشایر است که از واحه به واحه حرکت می کنند احاطه شده است.

صومعه های زیادی به جنوب طبرق وجود دارد این اسکله ها عموماً دارای طرف های بلند خود به سمت جنوب و ضلع های پایین آنها به سمت شمال هستند. این یک سد فیزیکی اساسی بین شمال و جنوب لیبی در منطقه طبرق است.این شهر از یک مشکل جدی نفوذ آب شور برخوردار است. یک کارخانه برای آب شیرین کن آب دریا در آنجا ساخته شده است. طبرق یک بندر عمیق ، طبیعی و محافظت شده داشت و این بدان معناست که حتی اگر بندر بمباران شود ، کشتی ها هنوز هم می توانند در آنجا لنگر بزنند و از اسکال ها در امان باشند ، بنابراین بندر هرگز نمی تواند بدون توجه به بمباران نظامی ، کاملاً بی فایده باشد. این امر از اهمیت حیاتی برخوردار بود ، زیرا طبرق را به مکانی عالی برای تهیه یك جنگ جنگ های بیابانی تبدیل كرد. همچنین این ایتالیایی ها قبل از حمله به مصر در نوامبر 1940 به شدت غنی شده بودند.

علاوه بر این استحکامات آماده شده ، تعدادی از اسکله ها و صخره ها در جنوب طبرق وجود داشت که موانع جسمی قابل توجهی را برای هرگونه پیشرفت در بندر روی زمین فراهم می کرد. طبرق نیز در یک شبه جزیره قرار داشت و این امکان را برای دفاع از حداقل تعداد سربازان فراهم می کرد ، که متفقین در هنگام محاصره بندر از آنها به نفع خود استفاده می کردند. مهاجمی نمی توانست به راحتی مدافعان را دور بزند ، زیرا اگر این کار را انجام دهند ، محاصره می شود و خطوط تأمین کننده حمله مهاجم را قطع می کند و پیشروی آنها را خراب می کند. اما طبرق نیز به دلیل موقعیت مکانی که در رابطه با باقیمانده سیرناکا داشت از نظر استراتژیک نیز دارای اهمیت زیادی بود. مهاجمان از شرق که طبرق را تضمین کرده بودند ، می توانند از طریق بیابان به سمت بنغازی پیشروی کنند و تمام نیروهای دشمن را در کنار ساحل مانند سربازان درنا قطع کردند. این پیشرفت می تواند از ضدحمله محافظت شود ، به دلیل سرعت زیاد برای صعود یک نیروی نظامی بسیار دشوار بود ، که عموماً از طبرق تا سلوق در حال حرکت بود. به دلیل اهمیت حفظ عرضه در کویر ، قطع شدن در این منطقه فاجعه بار بود. بنابراین ، هر کس Suluq و طبرق را در اختیار داشت ، اکثریت Cyrenaica را کنترل می کرد.