لاهه | The Hague

مشخصات شاخص

جمعیت: ۹۹۷٬۳۲۳
پیش شماره تلفن: ۰۷۰ , ۰۱۵ (۳۱)+
ساعت:

شرح

شهر لاهه پایتخت اداری هلند است که در غرب این کشور و در استان هلند جنوبی واقع شده و مرکز این استان می‌باشد. این شهر سرشار از آرامش و صلح است و در دنیا نیز به همین دلیل شهرت یافته است. این شهر تاریخی، با موزه‌های باشکوه فراوان، گالری‌های هنری و امکانات تفریحی بی‌شمار که درست مانند سایر شهرهای هلند از طبیعتی سرسبز و مناظری فوق‌العاده دل‌فریب و محصور کننده برخوردار است و از همین رو به یکی از ایده‌آل‌ترین شهرهای توریستتی دنیا تبدیل شده است. همراه با ایلیا گشت این شهر زیبا را بهتر بشناسیم.

معرفی شهر لاهه

شهر لاهه که سومین شهر بزرگ هلند محسوب می‌شود در واقع سکونت‌گاه خاندان سلطنتی و ملکه بئاتریکس است که از همین رو مقر دولت این کشور گشته است. وزارتخانه‌ها و سفارت‌خانه‌های زیادی به همراه ستادهای ارگان‌های بین المللی متعدد، شامل دیوان بین المللی عدالت در این شهر قرار دارند. علاوه‌ بر این‌ها، لاهه شهری هنری نیز محسوب‌ می‌شود. خیابان‌های عریض، میدان‌های باشکوه و بزرگ، گردشگاه‌ها و سکونت‌گاه‌های زیبای حومه شهر همیشه هنرمندان بسیاری را به این‌جا جذب می‌کند. اهمیت این شهر، از مدتها پیش به عنوان یک مرکز قضایی و سیاسی بین‌المللی، با برگزاری کنفرانسهای صلح لاهه از سال ۱۸۹۹ تا سال ۱۹۰۷ آشکارا تثبیت شده است. به این شهر لقب «پایتخت حقوقی جهان» نیز داده‌اند.

پیشینه تاریخی

این شهر را یکی از اشراف‌زادگان رومی یعنی رومانورام که همه فکر می‌کردند قرار است امپراطور شود، بنا نهاد. رومانوم در جنگلی نزدیک به دریا شروع به ساخت قلعه‌ای نمود که پس از تاج‌گذاریش در آنجا زندگی کند، اما قبل از تاج گذاری وی در یکی از جنگهایش کشته شد و ساخت قلعه او به پایان نرسید؛ ولی بخشی از این قلعه تا به امروز باقی مانده است و آن ریدرزال (Ridderzaal) نامیده می‌شود. کنت‌های هلندی سال‌ها پس از آن اتفاق، شهر را به‌عنوان مرکز اداری و تجاری خود معرفی نموده تا اینکه در سال 1806 میلادی نیروهای اشغالگر فرانسوی شهر را لاهه نامیدند.

جغرافیا

لاهه که در غرب این کشور واقع شده و مرکز ایالت هلند جنوبی است مانند شهرهای آمستردام و روتردام بخشی از منطقه کلان‌شهری رانستاد به شمار می‌رود. این شهر با 98/2 كيلومتر مربع مساحت، 56/82 كيلومتر مربع آن‌را خشكي و 15/54 كيلومتر مربع آن را آب تشکیل می‌دهد. همچنین به دو شهر ساحلي مجزا تقسيم مي‌شود که ساحل اسچونینگن Scheveningen) ) درشمال غربي شهر و ساحل کیک دون (kijkduin) در جنوب غربي آن واقع شده‌اند.

آب و هوا

این شهر آب و هوای ملایم و معتدلی دارد. آگوست یا مرداد گرم‌ترین ماه سال و ژانویه یا دی سردترین ماه سال آن می‌باشند.