تانجاوور | Thanjavur

مشخصات شاخص

کشور: کشور هند
جمعیت: ۴,۱۲,۷۷۵
پیش شماره تلفن: ۰۴۳۶۲(۹۱)+
ساعت:

شرح

تانجاوور نام شهری در ایالت تامیل نادو و در جنوب کشور پهناور هند است. تانجاوور شهر خداوندگار شیوا است. نمونه‌ای برجسته در معماری جنوب غربی هند و مرکز فرهنگ، دین و هنر این منطقه محسوب می‌شود. این شهر را شهر معابد بزرگ به یادگار مانده از پادشاه راجاراجا چولا می‌دانند که در هر گوشه و کنار آن معبدی برای خداوندگار شیوا ساخته است و بزرگ‌ترین آن‌ها پریا کویل که در شهر داقع است، هر ببینده‌ای را محصور خود می‌کند. یکی از بزرگ‌ترین و ممتازترین دارایی‌های هند، قطعا همین معبد پریا کویل است. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر تاریخی و پر گهر هند پرداخته، با ما همراه شوید. 

معرفی شهر تانجاوور 

باستان‌شناسان بر این باورند که شهر تانجاوور در دوره سنگام یعنی در بین قرن‌ سوم قبل از میلاد تا قرن چهارم میلادی وجود داشته است اما هیچ مدرکی بر این سند گواهی نداده است. برای نخستین‌بار نام آن در پی پادشاهی مادوراجا برجسته و بر سر زبان‌ها افتاد چرا که وی این شهر را به‌عنوان پایتخت پادشاهی خود اعلام نموده بود. در 15 کیلومتری شرق این شهر محلی به‌نام کویل ونی وجود دارد که مکانی برای نبرد بزرگ ونی بین دو پادشاه چولا و کاریکالا بوده است. سال‌ها پس از آن نبرد دو پادشاهی پاندیاس و چراس در همین منطقه کویل ونی باهم متحد شده و امپراطوری جدیدی را به وجود آوردند. درست بعد از سقوط پادشاه چولا سلسله پاندیاس بر این منطقه حاکم شدند. و پس از آن‌ها نیز شهر به دست سلسله‌های مختلفی از قبیل امپراطوری ویاناگار ،امپراطوری مادورای و امپراطوری تانجاوور می‌افتد. تانجاوور آخرین امپراطوری مستقل این مکان بوده و پس از آن سال‌ها این منطقه زیر نظر برتانیایی‌ها اداره می‌شده که تا سال 1947 به‌عنوان حکومت خودمختار در هند شناخته می‌شده است. 

اقتصاد

این شهر که به‌عنوان دفتر مرکزی منطقه شناخته می‌شود یک مرکز مهم کشاورزی در دلتا کاوری نیز محسوب می‌شود. از همین‌رو آن‌را کاسه برنج تامیل نادو نامیده‌اند. راه‌های ارتباطی شهر بسیار زیاد بوده و اتصالات راه آهن نیز در آن وجود دارد. با این وجود صنعت گردشگری و صنایع خدمات‌گرا نیز در این شهر نقش مهمی در اقتصاد آن ایفا می‌کنند. 

گردشگری

معبد بریهادیسوارار که در سال ۲۰۱۰ هزار ساله شد و به نام معبد پریا کویل نیز شناخته می‌شود مهم‌ترین و اصلی‌ترین جاذبه توریستی تانجاوور است. این معبد توسط شاه راجاراجا چاولا اول (King Rajaraja Chola I) در قرن یازدهم ساخته شده است. این معبد وقف خداوندگار شیوا است و نمونه‌ای از معماری تامیل در دوران سلطنت چاولا است. 

جغرافیا

این شهر در جنوب هند و در ایالت تامیل نادو، در کنار دلتا و رودخانه کاوری واقع شده است. از میان شهر کانال‌های بزرگ آنیاکات، واداوارو و ونارو عبود می‌کنند. این شهر در 314 کیلومتری جنوب غرب چنای و 56 کیلومتری شرق Tiruchirappalli واقع شده است. 

آب و هوا

اقلیم غالب این منطقه آب و هوای استوایی است. از نوامبر تا فوریه بهترین آب و هوا را با روزهای گرم و شب‌های سرد سپری می‌کند. با این وجود در تابستان نیز باران‌های اندکی می‌بارد. زمستان‌ها به ندرت دمای هوا به زیر صفر می‌رسد اما بارش باران بیشتری را در زمستان‌ها تجربه می‌کند.