تگزاس | Texas

مشخصات شاخص

جمعیت: ۲۶٬۰۵۹٬۲۰۳ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۰۱
ساعت:

شرح

تگزاس بعد از آلاسکا دومین ایالت بزرگ و البته پر جمعیت ایالات متحده آمریکاست. این ایالت در جنوب آمریکا واقع شده است و همسایگان آن در شرق لوئیزیانا، در غرب نیو مکزیکو، در شمال، اوکلاهما و شمال شرق آرکانزاس هستند.

بزرگ ترین شهر این ایالت هیوستون است که در سطح آمریکا به لحاظ وسعت رتبه چهارم را دارد. سن آنتونیو، نیز به لحاظ وسعت دومین شهر بزرگ این ایالت است که در سطح آمریکا رتبه هفتم را دارد.

10درصد زمینهای این ایالت بیابانی هستند ولی به خاطر وسعت قابل توجه آن انواع آب و هوا در آن وجود دارد.

وجه تسمیه

نام ایالت در اصل «تک‌ساس» و برگرفته از واژهٔ Tejas است که نامی سرخ‌پوستی از قبیلهٔ کادو است. این واژه اشاره به نام بومیان اولیه این منطقه و به معنی «دوست» و «رفیق» است. اولین کسی که رسما از این اسم استفاده کرد، آنتونیو مارجیل بود. او در تاریخ ۲۰ ژوئیه ۱۷۱۶ این نام را در یک نامه‌ رسمی بکار برد.

در زمان حضور اسپانیایی‌ها نیز نام تگزاس رسماً Nuevo Reino de Filipinas: La Provincia de Texas شده بود که البته بیشتر در مراودات رسمی از آن استفاده می‌شد.

ترکیب جانوری و گیاهی

حدود 100 گونه پستاندار ، 213 گونه خزنده، چندین گونه پرنده و 590 گونه گیاه بومی در این ایالت وجود دارد.پروانه شهریار حشره افتخاری ایالت تگزاس است. علاوه بر این، آرمادیلو رسماً «پستاندار کوچک افتخاری» ایالت تگزاس است.12 گونه از این حیوانات و گیاهان از سایر مناطق به این ایالت آمده اند. اما درازشاخ تگزاس است که نماد راستین ایالت و رسماً «پستاندار بزرگ افتخاری» ایالت تگزاس می‌باشد.

شهرهای مهم این ایالت عبارتند از دالاس، سن‌آنتونیو، فورت وورث، آستین، ال پاسو، سن مارکوس، ویکو، کورپوس کریستی، آماریلو، میدلند، لاباک، و هیوستن .