تما | Tema

مشخصات شاخص

کشور: غنا | Ghana
جمعیت: ۱۶۱,۶۱۲
پیش شماره تلفن: +۳۰
ساعت:

شرح

تما | Tema

شهر تما در 25 کیلومتری شرق پایتخت غنا واقع شده است. از سال 2013 ، تما یازدهمین پرجمعیت ترین شهرک غنا است . مریدین گرینویچ مستقیم از شهر عبور می کند. تما به دلیل قرار داشتن به عنوان بزرگترین بندر غنا ، از لحاظ محلی به “شهر بندر” لقب گرفته است. این مجموعه از 25 اجتماع مختلف تشکیل شده است که بر این اساس شماره گذاری شده اند و هرکدام از آنها دسترسی آسان به امکانات اصلی را دارند. تما شهری است که در محل دهکده ماهیگیری کوچک ساخته شده است .

تما توسط نخست وزیر رئیس جمهور غنا ، Kwame Nkrumah به بهره برداری رسید و پس از ساخت بندر بزرگ در سال 1961 به سرعت رشد کرد. کلانشهر تما توسط برنامه ریز شهری و نخستین معمار غنا ، تئودور S. Clerk ، طراحی و برنامه ریزی و توسعه داده شد. هم اکنون یک مرکز تجاری بزرگ ، خانه پالایشگاه نفت و کارخانه های متعدد است ، و توسط یک بزرگراه و راه آهن به آگرا وصل می شود.

تما یکی از دو بندر عمیق غنا است وتما در سال 1974 به یک شورای خودمختار تبدیل شد و در دسامبر 1990 به مقام مجمع متروپولیتن ارتقاء یافت. کلانشهر تما بخشی از شانزده کلانشهر ، شهرداری ها و ولسوالی های منطقه بزرگ آگرا را تشکیل می دهد. متروپولیتن به ترتیب از مرزهای مشترک با شهرداری Ashaiman ، منطقه شهری Adenta و منطقه شهری Ledzokuku-Krowor در غرب ، در شرق با منطقه Kpone Katamanso ، از شمال با منطقه Dangme West و از جنوب با خلیج گینه قرار دارد.

قطب صنعتی غنا

تما در محل دهکده ماهیگیری کوچکی به نام Torman ساخته شده است که نام محلی گیاه Calabash ، Tor نامگذاری شده است که در آنجا کشت می شود. “تم” ناشی از فساد “تورمن” است. دولت این سایت را قبل از استقلال مشخص كرد و در سال 1952 166 كیلومتر مربع اراضی شمال بندر را بدست آورد كه برای توسعه جدید صنعتی و مسكونی به شركت توسعه تما واگذار شد. روستائیان طورمن در حدود 3 کیلومتری دورتر ، که آنها آن را نیوتاون خوانده بودند ، به یک زمین ماهیگیری جدید مهاجرت کردند. شهر اصلی تما ساخته شد و بندر تما در سال 1962 به طور رسمی افتتاح شد.

طی دهه های بعد ، این شهر به قطب صنعتی غنا تبدیل شد ، با یک طرح جاده ای با دقت ساختاری که شامل محوطه سازی و چراغ های خیابانی بود. این مرکز مراکز تفریحی مدرن و سایر امکانات اجتماعی در آن زمان در شهرهای آفریقایی نادر بود. رئیس جمهور نکرومه ، تئوفیلوس آسیا میلز را به عنوان اولین کمیسر منطقه منصوب کرد. اهمیت تما به عنوان یک بندر و قطب صنعتی با این واقعیت منعکس می شود که سرویس پلیس غنا یک منطقه ویژه پلیس را اختصاص داده است که کاملاً به شهر اختصاص داده شده است.

اقتصاد

به دلیل فرصت های شغلی این شهر ، هجوم زیادی از جمعیت در دهه 1960 آغاز شد ، اما شرکت توسعه تما قادر به ساخت مسکن و ارائه خدمات دیگر جهت تأمین نیاز مهاجران نبود. ولسوالی تما نیوتاون از رشد ناگهانی جمعیت غافل شد و پسر عموی فقیر شهر تما شد و هیچکدام از مسکن های بهبود یافته اخیر ، جاده های بتدریس هندسی یا امکانات اجتماعی را دریافت نکرد.

علاوه بر این ، حق الزحمه پرداخت شده توسط شرکت های Tema Newtown به اخراج روستاییان به دلیل اختلاف با رئیس ، استفاده نشده است. از این رو پتانسیل ماهیگیری منطقه به طور کامل مورد بهره برداری قرار نگرفت.محصولات اصلی صنعتی شهر تما شامل آلومینیوم ، فولاد ، ماهی های فرآوری شده ، نفت تصفیه شده ، نساجی ، مواد شیمیایی ، محصولات غذایی و سیمان است. شركت هاي عمده فعال در تما شامل Volta Aluminium  ، پالايشگاه نفت تما ، Nestlé Ghana Ltd. ، Wahome Steel Ltd ، شركت تما همچنین یک منطقه بزرگ منطقه آزاد در تمما وجود دارد.

بندر تما

بندر تما که در سال 1962 افتتاح شد ، بزرگترین دو بندر در غنا است. این منطقه با آب محصور 1.7 کیلومتر مربع و مساحت زمین 3.9 کیلومتر مربع است. جدا از دست زدن به واردات و صادرات غنائیان ، این شهر همچنین یک ترافیک است که با محموله ترانزیتی که برای کشورهای محاصره شده بورکینا فاسو ، مالی و نیجر انجام شده است ، سروکار دارد. بندر تما 80 درصد از کالاهای وارداتی و صادراتی غنا را شامل می شود ، از جمله عمده صادرات کشور ، کاکائو.این بندر 5 کیلومتر از موج شکن ها ، 12 اسکله آب های عمیق ، اسکله نفتکش بزرگ ، یک حوضخانه ، انبارها و محوطه ترانزیت دارد.

این بندر دارای مناطق باز و پوشیده برای ذخیره سازی محموله ها است ، از جمله این مناطق دارای 77200 متر مربع آسفالت برای نگهداری ظروف ، محصولات فولادی و سایر محموله های معمولی است. حیاط کانتینر بندر قادر به نگه داشتن بیش از 8000 TEU در هر زمان معین است. محوطه انبار بسته که حدود 25،049 متر مربع مساحت دارد ، از شش حوضچه با ظرفیت ذخیره کلی 50،000 تن بار تشکیل شده است. این بندر همچنین دارای یک اسکله خشک و اسلایدها با 100000 سکنه است. این بندر توسط اداره بنادر و بندرها غنا اداره می شود.